دانستنی های ملکی

از ماجرای وام مسکن در سال ۹۸ بیشتر بدانید

از ماجرای وام مسکن در سال ۹۸ بیشتر بدانید

خرید خانه چیزی نیست که بشود با یک سرمایه ی سرگردان در زندگی روزمره به آن دست پیدا کرد و یا اینکه بتوان با پس انداز ماهیانه اقدام به این خرید نمود. تقریبا تمام کسانی که به فکر خرید خانه هستند، خصوصا زوجین جوان، بعد از آنکه در یک مسیر طولانی پولی را پس انداز می کنند، همراه با اخذ وامی که می‌ تواند مابه تفاوت قیمت خرید خانه را تامین نماید، اقدام به خرید خانه ی خود بر می دارند. وامی که بتواند به نوعی در تامین هزینه ی خرید خانه کمک حال خریداران باشد، مبلغ آن باید به اندازه ای در نظر گرفته بشود که به نوعی بتوان روی این وام ها حساب ویژه ‌ای باز نمود. وامی که با نام وام مسکن از آن یاد می شود.

 

اصولا خانه مقوله‌ ای نیست که بتوان با یک وام کوچک و یا معمولی وارد معامله های مربوط به آن شد. از طرفی رقم های درشت در مقابل اعداد وام ها می تواند اقساط بسیار سنگینی را برای صاحبان آینده ی مسکن داشته باشد. این مباحث دولت ها را بر آن داشته است که به نوعی در فکر تأمین وامی باشند که علاوه بر داشتن رقمی قابل قبول از مزایای اقساط طولانی با بهره ی مناسب برخوردار باشند تا در پرداخت اقساط صاحبان خانه را دچار چالش های ناممکن ننماید. از این رو وام‌ های مسکن با هدف تامین قسمتی از سرمایه های مورد نیاز به جهت تأمین مسکن ابداع شده است و این وام ها همه ساله در حال تغییر و تحول در کنار رشد و توسعه هستند.

 

موضوعاتی مانند وام خرید زمان، وام مسکن جوانان، وام مشترک یا جعاله و حتی وام تعمیر مسکن را می ‌توان از جمله وام های توسعه یافته با تفکر خرید مسکن در نظر گرفت. در این مقاله هر چند مختصر با آخرین تحولات وام مسکن در سال ۹۸ آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با انواع وام مسکن

در یک نگاه کلی انواع وام مسکن را می‌ توان در دو گروه تقسیم بندی نمود.

 • وام مسکن در نتیجه ی خرید اوراق بهادار
 • وام مسکن در نتیجه ی صندوق پس انداز مسکن

هر یک از این دو گروه از وام ‌های مسکن، دارای شرایط پرداخت تا اقساط متفاوتی هستند و از زمان انتظار گرفته تا سود بازپرداخت متنوعی بهره می برند و هر کدام شرایط خاص خود را به جهت تخصیص به زوجین و یا انفرادی خواهند داشت. در ادامه با هر کدام از این وام ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

 • وام مسکن از محل خرید اوراق بهادار: در این مدل از وام مسکن، خریدار باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومن وام مسکن، یک برگ اوراق بهادار را از بازار بورس خریداری نماید. قیمت اوراق در بورس متفاوت است و قیمت ها از دستی به دست دیگر بالا و پایین می ‌شوند؛ اما به شکل میانگین برای هر برگ از اوراق بهادار باید مبلغ ۷۵۰ هزار تومان پرداخت نمایید. ویژگی برتر تهیه ی وام از این روش در عدم انتظار به جهت دریافت وام می باشد. به این صورت که شما با تهیه ی اوراق، بدون انتظار خاصی و تنها با در دست داشتن اوراق خود می توانید به اندازه ی اوراقی که دارید، وام مسکن دریافت نمایید. البته این وام دارای سقفی است که به ازای هر نفر انفرادی در شهر تهران مبلغ ۷۰ میلیون تومان و در شهرستان ‌ها ۵۰ الی ۶۰ میلیون تومان خواهد بود. اگر به حالت زوجین اقدام به تهیه ی وام می ‌کنید، مبلغ این وام در تهران ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان ها مبلغی بین ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان خواهد شد. سود بازپرداخت وام ۱۷.۵ درصد در بازه ی زمانی ۱۲ ساله خواهد بود. بازپرداخت به شکل ساده و یا پلکانی خواهد بود و در این روش محدودیت در دفعات وجود ندارد.

 

 • وام مسکن از محل صندوق پس ‌انداز مسکن: تسهیلات صندوق پس ‌انداز یکم برای کسانی که می خواهند برای اولین بار صاحب خانه بشوند و به اصطلاح مسکن یکم باشند، هم برای زوج ‌ها و هم به صورت انفرادی خواهد بود. به این منظور وام مسکن ۹۸ انفرادی در شهر تهران مبلغ ۸۰ میلیون تومان، در مراکز استان ‌ها و شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و در سایر مناطق کشوری تا سقف ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته می شود. این موضوع برای زوج ‌ها در شهر تهران تا سقف۱۶۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ ها و شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا سقف۱۲۰ و سایر مناطق کشوری نیز تا ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. از طرفی اعطاي تسهيلات صندوق پس ‌انداز مسکن یکم به افرادمجرد و یا  اشخاصي كه همسر آنان فوت شده است و يا اینکه با همسر خود متاركه کرده اند، با شرط داشتن درآمد مستقل متقاضي امکان پذیر می باشد. از این رو با توجه به شرایط ذیل می تواند اقدام به دریافت وام مسکن یکم نمود:

 

 • سپرده گذاری نیمی از مبلغ وام به مدت یک سال.
 • شرایطی که همراه با مبلغ سپرده کمتر و مدت سپرده‌ گذاری بیشتر است.
 • سود بازپرداخت وام مسکن از محل صندوق پس انداز ۹.۵ درصد می باشد.
 • مدت انتظار دریافت وام ۱۲ ماه در نظر گرفته شده است.
 • بازپرداخت وام ۱۲ ساله خواهد بود.
 • سن تقاضای وام دست کم ۱۸ سال می باشد.
 • داشتن درآمد مستقل برای متقاضی وام جزو شروط اصلی است.
 • وام به فرد متقاضی و همسرش در صورتی که قبلا از امکانات دولتی برای صاحب مسکن شدن استفاده کرده باشند، تعلق نمی‌گیرد.

 

وام مسکن ۹۸ در مقام نتیجه گیری

دیگر وام مسکن کفاف خرید خانه در شهری مثل تهران و بسیاری از دیگر شهر های ایران را نمی دهد. این وام بدون داشتن سرمایه ی شخصی عملا بی ‌فایده است. تا جائیکه تمایل مردم به دریافت وام مسکن بسیار کمتر از سال های گذشته شده است. این یعنی آنکه واقعا نمی توان با تکیه بر وام مسکن در این سال ها صاحب خانه شد.

از این رو لزوم تغییر شرایط تسهیلات وام مسکن به شدت احساس می ‌شود. موضوعی که بر سر زبان ها افتاده است. اگر چه هنوز اخبار قطعی در مورد مبلغ وام مسکن یکم ۹۸ یا اقساط وام مسکن ۹۸ اعلام نمی شود، با این وجود مسئولان در بعضی از صحبت های خود به تغییر شرایط وام مسکن ۹۸ اشاراتی داشته اند. موضوعی که باید منتظر نشست و اخبار دقیق در تغییرات آن را شاهد باشیم.

 

مطالب بیشتر:

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا