دانستنی های ملکی

موفقیت در رهن و اجاره آپارتمان

موفقیت در رهن و اجاره آپارتمان

برای داشتن قرار داد موفق رهن و اجاره آپارتمان بایستی مراحل این کار را به درستی و با دقت در پیش بگیرید اما حقیقت این است که موفقیت در رهن و اجاره آپارتمان بدون دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان این کار تقریباَ غیر ممکن خواهد بود. سامان ۷۲۴ با استفاده از کارشناسان خبره خود شرایط را برای موفقیت شما در رهن و اجاره آپارتمان فراهم خواهد آورد.

 

نکات مهم رهن و اجاره آپارتمان برای موجر

موجر به عنوان شخصی که قصد اجاره آپارتمان خود را دارد بایستی نکاتی را مورد نظر گرفته و رعایت کند که رعایت این موارد می تواند بعداَ در هنگام ارزیابی مبلغ رهن و اجاره آپارتمان نیز موجب رضایت بیشتر خود او شود. از جمله مواردی که بایستی موجر به آن ها توجه کند عبارتند از:

 • موجر بایستی محل اجاره را برای اجاره آماده کند. به این معنی که در صورتی که آپارتمان تعمیراتی نیاز دارد آن ها را انجام داد و اگر ظاهر آن نیاز به رسیدگی دارد این اصلاحات را قبل از به اجاره گذاشتن آپارتمان انجام دهد. بهتر است از قبل با مستاجر راجع به هزینه های احتمالی بعدی صحبت و در این زمینه به توافق برسند.
 • مبلغ مورد نظر رهن و اجاره آپارتمان را با مشورت با کارشناسان خبره ای چون سامان ۷۲۴ انجام دهد تا مبلغ در نظر گرفته نه پایین باشد و نه آنقدر زیاد باشد که غیر معقول به نظر برسد.
 • نحوه پرداخت شارژ آپارتمان را تعیین کند و مشاعات و مستقلات را در استفاده از منابع ساختمان مشخص کند.
 • تمام مواردی را که در قرار داد به صورت کلی آورده نمی شود اما در میزان رضایت او بر اجاره نشینی تاثیر خواهد گذاشت بنویسد و در اختیار مشاورین متخصصی از جمله سامان ۷۲۴ قرار داده و از نظر قانونی بررسی کند و در صورت تائید در قرار داد بیاورد تا صورت قانونی داشته باشد. از جمله این موارد می توان نظافت امکان مشاع نظیر حیات و یا راهرو ها را مثال زد که از قبل صاحب خانه اعلام می کند که نظافت این قسمت ها بین اهالی آپارتمان مشترک و به صورت نوبتی صورت می پذیرد و بایستی مستاجر در جریان این امر قرار گرفته باشد.

 

نکات مهم رهن و اجاره آپارتمان برای مستاجر

مستاجر در هنگام رهن و اجاره آپارتمان بایستی دقت کافی را به خرج داده و با مشورت از متخصصین با تجربه ای مانند سامان ۷۲۴ گام های خود را در راستای رهن و اجاره آپارتمان محکم بر دارد. بهتر است مستاجرین نکات زیر را در هنگام رهن و اجاره آپارتمان در نظر بگیرد:

 • مستاجرین بایستی در هنگام بازدید از خانه توقعات خود را در ابتدا با متخصصین سامان ۷۲۴ در میان بگذارند تا از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کرده و در نهایت بعد از تائید کارشناسان سامان ۷۲۴ بدون رو در بایستی آن ها را با صاحب خانه در میان گذاشته و در این مورد به توافق برسند.
 • مستاجرین بایستی در مورد عواملی که بعد ها احتمال دارد موجب اختلاف با موجر شود از قبیل پرداخت هزینه های احتمالی بعدی برای تعمیرات و داشتن مهمان و رفت و آمد های احتمالی و … به توافق برسند. همچنین نکته ای که معمولاَ موجب اختلاف بین موجر و مستاجر می شود این است که گاهی اوقات مستاجر بدون اجازه موجر اقدام به تعمیرات کرده و بعد از مدعی دریافت هزینه تعمیر از موجر می شود بایستی در همین لحظه این نکته را ذکر کرد که اقدام به تعمیر بدون اجازه موجر وجود ندارد و این ادعا از نظر قانونی درست نخواهد بود.
 • مستاجر بایستی در نظر بگیرد که اگر اجاره مسکونی است حق اقدامات تجاری در آن را ندارد و بالعکس و این موارد می تواند توسط صاحب خانه تعدی به ملک اجاره داده شده در نظر گرفته شود و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد.

 

شرایط رهن و اجاره آپارتمان

 • نکته اساسی در رهن و اجاره آپارتمان این است که موجر بایستی مالک قانونی ملک مورد اجاره قرار داد باشد. هیچ کس غیر از مالک و وکیل مالک حق رهن و اجاره آپارتمان را ندارند. گفتن این نکته در این جا خالی از لطف نیست که مستاجر می تواند ملکی که به او اجاره داده شده است را اجاره بدهد مگر این که این حق از او در قرار داد اجاره و رهن آپارتمان گرفته شده باشد.
 • مستاجر و موجر بایستی از نظر قانونی عاقل و بالغ باشند. بر اساس این قانون کودکان غیر بالغ و افرادی که صحت عقلی ندارند حق اجاره و رهن آپارتمان را نخواهند داشت. البته قیم کودکان نابالغ می توانند خانه را از جانب او اجاره دهند.
 • مدت زمان اجاره بایستی تعیین و در قرار داد اجاره و رهن آپارتمان آورده شود و در صورت عدم قید آن در قرار داد اجاره نامه را می توان باطل به حساب آورد. مدت زمان اجاره و رهن آپارتمان معمولاَ یک سال است.
 • طبق قانون قرار داد رهن و اجاره آپارتمان بایستی کتبی و به امضاء طرفین قرار داد برسد. نکته دیگر این که ضروری است این قرار داد به امضاء دو نفر شاهد نیز برسد. بعد از تنظیم دو نسخه از این قرار داد وجود خواهد داشت که به طرفین قرار داد رهن و اجاره آپارتمان تسلیم خواهد شد.

 

نقش سامان ۷۲۴ در موفقیت رهن و اجاره آپارتمان

سامان ۷۲۴ به عنوان یک رسانه فراگیر در امر مسکن در سراسر کشور با بر خورداری از کارشناسان باسابقه و مطلع در امر مسکن به شما در تمامی مراحل رهن و اجاره آپارتمان کمک خواهند کرد. شما چه به عنوان موجر و یا مستاجر در تمامی مراحل قرار داد رهن و اجاره آپارتمان نیاز به یک دوست و مشاور مانند سامان ۷۲۴ خواهید داشت تا علاوه بر این که به شما در پیدا کردن گزینه مناسب آپارتمان و یا مستاجر کمک می کند نکاتی را که حقوق شما را شامل می شود به اطلاعتان برساند تا در هنگام اجرای قرار داد اختلافی بین شما وجود نداشته باشد.

 

مطالب بیشتر:

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا