قوانین و امور حقوقی ملک

قوانین حقوقی خرید و فروش ملك

اطمينان از جهت مالكيت مالك بر ملك مورد خريداري شما

خريد و فروش ملك يكي از موارد بحث در زمينه املاك است و هميشه مالكيت مالك بر ملك مي تواند منبعي براي ايجاد مشكلات احتمالي باشد. مالكيت مالك بر ملك بايد احراز شود يا اين كه فروشنده بايد يك وكالت نامه رسمي داشته باشد. اگر يك ملك چندين مالك دارد بايد هنگام خريد، فروشنده و همه خريداران حضور داشته باشند يا اگر وكيلي را به نيابت از طرف خودشان انتخاب مي كنند بايد وكالت نامه وكيل را ملاحظه كنيد تا از بروز مشكلات احتمالي جلوگيري كنيد. وكيل بايد مجاز به دريافت مبلغ پرداختي شما باشد.

سند دار بودن ملك براي خريد و فروش ملك

سند دار بودن ملك مهم ترين موضوعي است كه بايد به هنگام خريد و فروش ملك بايد محرز شود. نكته مهم در مورد زمين هاي بزرگ خارج از شهر بدين قرار است كه يك زمين بزرگ به قطعات كوچكي تقسيم مي شود كه به هنگام تقسيم بندي، سندي براي قطعات كوچك صادر نمي شود.

در مورد فروش وكالتي بايد بگوييم كه يك زمين بايد يك خريدار داشته باشد و به نفرات زيادي فروخته نشود. يكي از روش هاي كلاهبرداري معاملات ملكي اين است كه فروشنده يك ملك را به چندين خريدار مي فروشد.

براساس ماده ۲۲ قانون ثبت، زمين بايد سند داشته باشد و در صورتي كه فاقد سند باشد، معامله آن غيرقانوني است. زميني كه سند قانوني نداشته باشد، تنها مي توان با مراجعه به مراجع قانوني، مشكل پيش آمده را رفع كرد. اين جزء حقوق خريد و فروش ملك محسوب مي شود.

 

Self directed IRA Real Estate - قوانین حقوقی خرید و فروش ملك

 

آزاد بودن ملك براي خريد و فروش ملك

ملك قابل فروش نبايد در گرو يا رهن يك نهاد دولتي يا ارگان ديگري بوده و بايد آزاد باشد. دقت داشته باشيد كه تنها با آزاد بودن ملك مي توانيد آن را خريداري كنيد. در صورتي كه زميني به صورت رهن باشد تنها با رضايت رهن گيرنده مي توانيد آن را خريداري كنيد.

 

بازديد از ملك جهت خريد و فروش ملك

خريدار بايد قبل از خريد ملك همه شرايط ملك و زمين را بررسي كرده و بعد اقدام به خريد كند. هرگونه ادعايي بعد از خريد به طور يقين پذيرفته نيست.

خريدار در مورد ساختمان ها و آپارتمان ها نيز بايد به اين روش عمل كند و مشاعات ساختمان، حياط، پشت بام، انباري و ديگر موارد مربوط به ملك را بازديد كند و با خيالي مطمئن ملك مورد نظر را خريداري كند.

 

house contract 1400x934 1 - قوانین حقوقی خرید و فروش ملك

قرارداد رسمي يا عادی براي خريد و فروش ملك

قرارداد خريد ملك ممكن است به طور رسمي يا قانوني بين خريدار و فروشنده منعقد شود. در قرارداد رسمي، خريدار و فروشنده در دفترخانه رسمي، قرارداد را منعقد كرده و آن را امضا مي كنند ولي در سند غير رسمي، قرارداد در بنگاه مشاور املاك و با حضور خريدار و فروشنده منعقد شده و امضا مي شود.

قراردادهاي غير رسمي سنديت نداشته و نمي توان از آن ها در مراجع قانوني دفاع كرد. البته سندغير رسمي ارزش و اعتبار دارد ولي هرگز مانند اسناد رسمي نبوده و چنين جايگاهي ندارند.

در قراردادهاي عادي فقط نقل و انتقالات املاك با تاريخ مشخصي با حضور در دفترخانه رسمي مشخص مي شود كه طرفين نسبت به‌‌ آن متعهد باشند. اين مورد را در رابطه با حقوق خريد و فروش ملك فراموش نكنيد.

 

 مجوز مشاور املاك و نحوه خريد و فروش ملك

در صورتي كه خريدار و فروشنده يك قرارداد غير رسمي را در بنگاه معاملات املاك منعقد مي كنند بايد نسبت به مجاز بودن بنگاه مشاور املاك حساسيت لازم را داشته باشند. بنگاه مشاور املاك بايد سند مالكيت زمين را مشاهده كرده و بعد از آن قرارداد خريد يا فروش را منعقد كند.

همچنين در همين راستا، بنگاه مشاور املاك بايد كليه مشخصات ملك را در مورد آپارتمان ها مانند ميزان عرصه و اعيان، مساحت كل ملك، انباري، پاركينگ، و مشاعات را نيز قيد كند.

مشخص بودن قيمت ملك يكي از ضروريات است. مشخص كردن مبلغي براي هر مترمربع زمين نيز از بروز خيلي از اشكالات جلوگيري مي كند و مي توان مساحت زمين را محاسبه و براي هر مترمربع آن مبلغي را مشخص كرد.

در صورتي كه بين خريدار و فروشنده اسناد رسمي مانند چك، سفته و … رد و بدل مي شود بايد نحوه تسويه و زمان آن ها مشخص شود.

بايد طرفين در تاريخ و زمان مشخصي براي نقل و انتقال ملك در دفترخانه رسمي حضور داشته باشند. تاريخ و زمان حضور نشانگر ميزان تعهد طرفين به تعهدات خودشان است.

نحوه فسخ معامله و زمان آن نيز بايد مشخص شود. البته عدم فسخ معامله نيز يكي از شرايطي است كه به طور معمول وضع مي شود. پرداخت خسارت به طرف مقابل در صورت فسخ بدون توجيه و توضيح نيز بايد در معامله درج شود تا يك عامل بازدارنده نسبت به فسخ معامله ملك عمل كند. حقوق خريد و فروش ملك نيز شامل اين مورد نيز هست.

بنگاه مشاور املاك بايد سند مالكيت ملك را رويت كرده و به هنگام نقل و انتقالات مهر و امضاي خود را در انتهاي ورقه درج كند تا سندي براي قانوني بودن معامله باشد.

منبع
سامان ۷۲۴
برچسب ها
حقوق خريد حقوق خريد و فروش ملك خرید و فروش ملك فروش ملك
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن