قوانین و امور حقوقی ملک

قوانين نگارش ملكی

قوانين نگارش ملكی بدين شرح هستند:

قوانين نگارش ملكی به شما كمك می كند تا معامله موفقی را داشته باشيد. اين قوانين بدين شرح هستند:

 1. درج مشخصات كامل خريدار و فروشنده منطبق با مدارك.
 2. مشخص كردن وراث، اسامي وراث به همراه با ميزان سهم الارث، و گواهي انحصار وراثت.
 3. درج مبالغ چك هاي دريافتي و مانده در معاملات متناسب با خريداران مختلف و شركاء.
 4. استعلام برگ ثبتي يا عدم تعويض سند.
 5. ثبت متراژ دقيق ملك و در صورت مشخص نبودن سال جواز ساخت.
 6. شماره انباري، شماره پاركينگ و درج متراژ هريك از اين فوق، درج توضيحات كامل راجع به پاركينگ.
 7. درج جزئيات كامل ملك مانند آبگرمكن، مبلمان، قدرت آبگرمكن، كمد ديوار.
 8. درج مقدار ضرر و زيان فسخ معامله، (دريافت ۱۰ تا ۲۰ درصد قيمت معامله به عنوان ضرر)، درج متضرر شدن ضرر براي خريدار و فروشنده.
 9. درج مقدار روزانه ضرر و به طور معمول ۱ تا ۲ برابر اجاره روزانه ملك.
 10. درج تاريخ دقيق تحويل ملك.
 11. درج تاريخ تنظيم سند.
 12. درج شماره دفترخانه رسمي، و آدرس دقيق آن.
 13. درج نام و نام خانوادگي خريدار و فروشنده و امضاء و اثر انگشت آن ها.
 14. امضاي دو نفر شاهد براي محكم كردن معامله ملك.
 15. ثبت سند معاملاتي در بنگاه مشاور املاك.
 16. كپي گرفتن از تمامي چك هاي پرداختي.
 17. مشخص كردن زمان و نحوه تخليه ملك توسط مستاجر.

 

قرارداد ملك در واقع يك رابطه حقوقی است كه بين خريدار و فروشنده ايجاد مي شود و خريدار و فروشنده نسبت به هم حقوقي دارند و بايد نسبت به هم رعايت كنند.

خريدار در ازاي مبلغي، ملكی را از فروشنده خريداری مي كند. بنگاه مشاور املاك به دولت هيچ وابستگی ندارد و فقط بايد از قوانين صنفي پيروي كند.

 

قوانين نگارش ملكی وشروع قرارداد ملكی

از زماني كه ساخت ساختمان به پايان مي رسد و بعد از آن جواز پايان كار ساختمان صادر مي شود مي توانيد از فروشنده ملك را خريداري كرده يا اجاره نماييد.

قوانين نگارش ملكی و نحوه فسخ معامله

دقت كنيد كه فسخ معاملات كار دشواری است ، بخاطر اين كه شما بايد ضرر و زيان فروشنده را نيز پرداخت كنيد. البته شايد در قرارداد مدت زمان مشخصي را نسبت به فسخ قرارداد ذكر كرده باشد ولي بعد از گذشت اين مدت زمانی، فسخ قرارداد كار دشواری خواهد بود. بنابراين با اطمينان خاطر قرارداد را منعقد كنيد.

 

قوانين نگارش ملكي و تنظيم سندهاي ملكي و فسخ قرارداد

قراردادهاي ملكی در حال حاضر با سنديت موثق و معتبری صادر مي شوند و به همين دليل فسخ قراردادهای ملكي مانند گذشته كار آساني نيست بخاطر اين كه شما به عنوان خريدار قبلا از ملك بازديد كرده ايد و همه چيز و نكات لازم را در مورد ملك مي دانيد. در برخي موارد استثنايي مي توانيد با رعايت برخي شرايط مندرج در قرارداد، معامله ملك را فسخ كنيد.

در حال حاضر همه معاملات ملكی با كد رهگيری صادر شده قابليت پيگيری را دارند و بنابراين غيرممكن است كه ملكي را كه شما خريداري كرده ايد، نفر ديگري نيز آن را خريداري كرده باشد.

بهتر است كه قراردادهاي ملكی را با دقت هرچه تمام تر مطالعه كنيد تا بعدا ادعايي راجع به معامله نداشته باشيد. شما در قبال خريد ملك، مبلغي را مي پردازيد و به همين دليل لازم است كه از كليه شروط و بندهاي مندرج در قرارداد آگاه شويد. در صورتي كه بند و موردي براي شما مبهم بود با فروشنده و با بنگاه مشاور املاك در ميان بگذاريد تا با ديدي روشن قرارداد را امضاء كنيد.

اگر بندي راجع به فسخ قرارداد وجود دارد حتما از وجود آن باخبر شويد تا در زمان مناسبي كه شرايط به نفع شما نيست از آن كناره گيری كنيد.

 

قوانين نگارش ملكی  و نكاتی مهم راجع به فسخ قرارداد خريد و اجاره ملك

مهم ترين نكته براي فسخ قرارداد ملك اين است كه بايد امكان فسخ قرارداد در سند رسمي شما ذكر شده باشد، و هردو طرف به اين مورد پايبند بوده و آن را امضا كرده و نسبت به آن متعهد باشيد. بياد داشته باشيد كه هرگز نمي توانيد بدون دليل موجه و يك طرفه قرارداد ملكی خود را فسخ كنيد و در صورتي كه اين كار را انجام دهيد، بايد خسارت فروشنده و بنگاه مشاور املاك را پرداخت كنيد.

اگر همه مبلغ ملك را پرداخت نكرده ايد در صورتی كه اشكال يا ايرادي در ملك پيش بيايد مي توانيد با نظر كارشناس دادگستری اختلاف موجود را حل كرده و مبلغ مابه التفاوت را دريافت كنيد. دادگاه محلی موظف است كه به اختلاف خريدار و فروشنده ملك رسيدگي كرده و آن را حل و فصل كند.

شما با اطلاع از قوانين نگارش ملكی مي توانيد در معاملات ملك آگاهانه تر تصميم گيري كنيد و هرگز متضرر نشويد.

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا