قوانین و امور حقوقی ملک

قوانين بين مالك و مستاجر

ماده ۱) براساس اين قانون، در كليه اماكن دولتي و نظائر آن و ساير اماك تجاري، مسكوني، محل كسب و پيشه، آموزشي، خوابگاه هاي دانشجويي و ساختمان هاي دولتي بايد قوانين و مقررات اين قانون اجرا شده و روابط بين مستاجر و موجر نيز رعايت گردد.

ماده ۲) در قراردادهاي عادي اجاره بايد هردو نفر موجر و مستاجر برگه قرارداد را امضا كرده و در اين قراردادها بايد مدت زمان قيد شود و همچنين امضاي دو نفر شاهد هم براي تحكيم قرارداد لازم است.

ماده ۳) موجر مي تواند بعد از انقضاي قرارداد از مستاجر درخواست كند كه در مدت يك هفته محل را تخليه كند و در صورتي كه مستاجر اين كار را انجام نداد، موجر مي تواند حكم تخليه را از دادگاه محلي نسبت به تخليه محل دريافت كند.

فصل ۴) موجر موظف است كه مبلغ دريافتي از مستاجر را در زمان تخليه محل به او برگرداند. اگر موجر ادعا كند كه مستاجر به ملك خود خسارتي را وارد كرده يا مبالغ خدمات دولتي مانند آب ، برق، گاز، تلفن و … را پرداخت نكرده است مي تواند همزمان با عودت مبلغ، مقدار خسارت خود را نيز مشخص كرده و از مستاجر درخواست كند تا آن را پرداخت كند. البته اين مبلغ بدهي مي تواند از مبلغي كه در ابتدا به موجر پرداخته كسر شود.اين مورد در قوانين بين مالك و مستاجر منعكس است.

ماده ۵) در صورتي كه موجر ادعا كند كه مستاجر به وي خسارتي وارد كرده، مستاجر بايد در زمان تخليه كليه خسارات وارده بر ملك را پرداخت كند.

 

photo 2016 12 22 01 23 07 - قوانين بين مالك و مستاجر

قوانين بين مالك و مستاجر و سرقفلی

ماده ۶) مالك مي تواند مبلغي را به عنوان سرقفلي از مستاجر دريافت كند و اين كار در زمان اجاره دادن ملكي از طرف مالك مي تواند اجرا شود. همچنين در همين راستا مستاجر مي تواند از مستاجر يا موجر ديگر مبلغي را به عنوان سرقفلي دريافت كند، البته بايد نسبت به حق انتقال در قرارداد صاحب حق باشد.

تبصره ۱: اگر مالك مبلغي را به عنوان سرقفلي دريافت نكرده باشد،  مستاجر نيز بعد از دريافت سرقفلي، ملك را به ديگري واگذار كند، بعد از انقضاي مدت، مستاجر نمي تواند هيچ گونه ادعايي در مورد مبلغ سرقفلي داشته باشد.

تبصره ۲: اگر موجر حق سرقفلي را به مستاجر منتقل كرده باشد، مستاجر مي تواند در پايان قرارداد، مبلغ سرقفلي را از مستاجر مطالبه كند. اين مورد نيز در قوانين بين مالك و مستاجر منعكس است.

ماده ۷) موجر ضمن عقد قرارداد متعهد مي شود كه عين مبلغ را به خود مستاجر واگذار كند و حق ندارد كه مبلغ اجاره را زياد كند و البته مستاجر نيز متعهد مي شود كه مبلغ را در زمان تخليه به موجر برگرداند ولي مستاجر مي تواند از موجر يا مستاجر ديگر مبلغي را تحت عنوان سرقفلي دريافت كرده و حقوق خود را اسقاط كند.

ماده ۸) مالك ضمن عقد قرارداد متعهد مي شود كه محل را به مستاجر ديگري واگذار نكند، و هرساله قرارداد خود را با مستاجر تمديد كند، مستاجر مي تواند مبلغي را تحت عنوان سرقفلي در زمان تخليه يا براي اسقاط حق خود دريافت كند. اين مورد نيز در قوانين بين مالك و مستاجر منعكس است.

ماده ۹) در صورتي كه مستاجر كليه حقوق و بدهي خود را به موجر پرداخت نكرده باشد يا مبلغ سرقفلي را نيز به مالك پرداخت نكرده در پايان قرارداد، مستاجر نمي تواند نسبت به دريافت مبلغ خود از موجر ادعايي داشته باشد.

ماده ۱۰) دادگاه مي تواند مبلغ سرقفلي را در زمان توافق طرفين نسبت به دريافت مبلغ سرقفلي مشخص كند.

تبصره: مالك نمي تواند به غير از موارد يادشده از مستاجر مبالغي را دريافت كند.

ماده ۱۱) اين موارد فقط براي اماكني قابل اجراست كه در اين قانون در آن زمان تصويب شده باشد و در اماكن ديگر مقررات همان زمان لازم الاجراست.

ماده ۱۲) ظرف مدت سه هفته آيين نامه اجرايي اين قانون توسط وزارت خانه هاي دادگستري و مسكن و شهرسازي تهيه و در نهايت توسط هيات وزيران تصويب خواهد شد.

ماده ۱۳) مقرراتي كه با اين مفاد در يك راستا باشند تصويب خواهند شد و مقررات مغاير باطل تلقي خواهند شد.

 

اجاره: قراردادی است كه موجر ملك خود را در ازاي كاربرد معينی و در ازاي مبلغ معينی به مستاجر واگذار مي كند.

shutterstock 87618868 4 - قوانين بين مالك و مستاجر

قوانين بين مالك و مستاجر و نكات مهم در قرارداد اجاره

  1. فقط مالك مي تواند ملك خود را به مستاجر اجاره دهد، مستاجر هم مي تواند همان ملك را به نفر ديگري اجاره دهد، البته به شرطي كه اين حق در قرارداد ذكر شده باشد.
  2. مدت اجاره ملك بايد مشخص باشد در غير اين صورت باطل است به طور معمول مدت زمان اجاره ملك را يك سال مشخص و تعيين مي كنند.
  3. موجر و مستاجر بايد عاقل و بالغ باشد، كودكان و نوجوانان زير ۱۸ سال نمي توانند به عنوان مستاجر يا موجر قراردادي را امضا كنند. قيم كودكان چنين حقي دارد.

قرارداد اجاره بايد به صورت كتبي امضا شده باشد و در دو نسخه تهيه شده و امضا هر دو نفر نيز در انتهاي ورقه باشد و دو نفر شاهد هم برگه را امضا كنند. در غير اين صورت هردو موجر و مستاجر به مشكلات حقوقي اجاره دچار خواهند شد.

منبع
سامان ۷۲۴
برچسب ها
قرارداد اجاره قوانين بين مالك و مستاجر مالك و مستاجر مستاجر
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن