دانستنی های ملکی

شرایط و جزئیات وام اجاره مسکن ۹۹

با افزایش قیمت در بازار قیمت مسکن نیز دستخوش تغییرات شده است و نرخ اجاره و رهن مسکن را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. این موضوع در شرایط فعلی اقتصادی فشار مضاعفی را روی اقشار کم درآمد جامعه تحمیل کرده است. برای ساماندهی این شرایط رئیس جمهور وارد میدان شده و بسته های سیاستی از جمله وام ودیعه مستاجران کم درآمد، سیاست مالیاتی و مالیات بر خانه های خالی و ضروری شدن دریافت کد رهگیری مستاجران به منظور بررسی رشد اجاره بها را ارائه داده است. مقامات رسمی هنوز مبلغ وام اجاره مسکن ۹۹ و شرایط ثبت نام تسهیلات اجاره را به صورت دقیق اعلام نکرده اند. در رابطه با مبالغ پرداختی در برخی رسانه ها گمانه زنی هایی منتشر شده است و خبر از پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی برای اجاره مسکن می دهد.

 

وام اجاره مسکن ۹۹

وام اجاره مسکن ۹۹ چیست؟

به تسهیلاتی که وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران کم درآمد طراحی کرده است تا بخشی از افزایش نرخ اجاره و رهن خانه در بازار را جبران کند و پیامدهای اجتماعی عدم توانایی پرداخت اجاره گریبانگیر افراد اقشار کم درآمد جامعه نشود وام اجاره مسکن گفته می شود. تسهیلات و وام اجاره مسکن ۹۹ کم بهره است و به عنوان کمک هزینه به مستاجران داده می شود تا بخشی از مبلغ رهن مستاجران تامین شود و با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی تامین شده و پرداخت خواهد شد.

دفتر اقتصاد مسکن وزارت اعلام کرده است که این وام تنها یک سیاست کوتاه مدت می باشد و و در کنار دیگر برنامه ها همچون اقدام ملی مسکن یا مسکن ملی اجرا خواهد شد و ادامه یافتن پرداخت این وام به شرایط اقتصادی کشور وابسته می باشد.

شرایط وام اجاره مسکن ۹۹

وام اجاره مسکن ۹۹ با هدف حمایت از مستاجران کم درآمد طراحی شده است و شامل تمامی افراد نمی شود. این وام تنها به مستاجران واحدهایی با متراژ کم پرداخت می شود. این متراژ در تهران و شهرهای بزرگ معادل ۷۵ متر و در شهرهای کوچک زیر ۱۰۰ متر می باشد.

دریافت کد رهگیری اجاره یکی دیگر از شرایط دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ می باشد که به صورت یک قانون درآمده است و دریافت آن جهت دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ الزامی است. این وام به قولنامه های دستی و غیررسمی تعلق نخواهد گرفت. از این رو باید توجه داشت که در هنگام عقد قرارداد اجاره و یا رهن مسکن اجاره نامه رسمی را همراه با کد رهگیری و اجاره بها در دفاترمشاور املاک دریافت نمایید.

شروط دیگر همچون اجاره نشینی در سال های قبل، سکونت در شهر مورد نظر برای ۵ سال، عدم بدهکاری در سیستم بانکی و عدم استفاده از تسهیلات مسکن توسط دیگر منابع عنوان شده اند که هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اند.

 

مبلغ وام اجاره مسکن ۹۹ چقدر می باشد؟

رئیس جمهور سرانجام میزان دقیق وام اجاره مسکن ۹۹ را در نشست هیئت دولت اعلام کرد تا گمانه زنی ها در این زمینه به پایان برسد. براساس بیانات ریاست جمهوری مبلغ وام اجاره مسکن ۹۹ برای اقشار کم درآمد در تهران ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان است. در صورتی که این مبلغ برای شهرهای کوچک حدود ۱۵ میلیون تومان بیان شده است. براساس گفته های ریاست جمهوری بهره و سود وام اجاره مسکن ۹۹ حدود ۱۳ درصد است و این وام به افرادی که حقوق ثابت دارند و تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند پرداخت خواهد شد.

وام اجاره مسکن ۹۹ قرار است تنها بخشی از مبلغ رهن و اجاره مستاجران را در حد میزان افزایش اجاره بها در سال جاری تامین کند. در همین زمان دفتر اقتصاد مسکن در حال کار روی طرحی است که قرار است در آن میزان افزایش مصوب نرخ اجاره در سال جاری تعیین شود و مبلغ وام اجاره مسکن ۹۹ در حد این افزایش خواهد بود.

 

تسهیلات و وام اجاره مسکن ۹۹

نحوه ثبت نام وام اجاره مسکن ۹۹

برای ثبت نام وام اجاره مسکن ۹۹ از سوی وزارت راه سامانه ای معرفی شده است، اجاره نشین ها با مراجعه به این سامانه می توانند اطلاعات خود و ملک مورد نظر را وارد کنند و در صورتی که واجد شرایط بودند در صف متقاضیان وام اجاره مسکن ۹۹ قرار بگیرند. پس از بررسی اطلاعات افراد و ملک در سامانه در صورتی که فرد دارای شرایط لازم باشد درخواست وی تایید خواهد شد و به یکی از شعب بانکی معرفی خواهد شد و پس از تکمیل مدارک خود می توانند تسهیلات اجاره را دریافت نمایند. اطلاعات افراد شامل دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ در هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه سامانه اطلاعات یارانه بگیران به عنوان ملاک راستی آزمایی و صحت سنجش در نظر گرفته می شوند. براساس مشخصات ثبت شده افراد در سامانه یارانه بگیران و بانک اطلاعات رفاهی ایرانیان مشخص می شود که چه کسی شرایط دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ را دارد.

 

سامانه ثبت نام وام اجاره مسکن ۹۹

معاون وزیر راه و شهرسازی جزئیات نام نویسی برای این طرح را در پایگاه اینترنتی طرح اقدام ملی TEM.MRUD.IR اعلام کرده است و متقاضیان تسهیلات و وام اجاره مسکن ۹۹ می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

 

سامانه اطلاعاتی یارانه بگیران

Refahi.ir سامانه اطلاعات یارانه بگیران یا سایت رفاهی است که توسط وزارت رفاه برای مشاهده اطلاعات و سوابق یارانه بگیران و پرداخت یارانه راه اندازی شده است. این سامانه با نظر معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به عنوان مبنای پرداخت وام اجاره مسکن ۹۹ قرار گرفته است. برای ورود به سایت اطلاعات یارانه بگیران باید به آدرس refahi.irبروید. در سامانه اطلاعات یارانه بگیران برای شما دو امکان وجود دارد. اطلاعات حساب یارانه بگیران در واقع شماره حسابی که یارانه به آن واریز می شود یکی از امکان هاست و امکان دیگر سوابق پرداخت یارانه در سال های گذشته می باشد. با ورود کد ملی، سال تولد و کد امنیتی در هر بخش اطلاعات به شما نمایش داده می شوند.

 

بانک اطلاعات رفاه ایرانیان

به سامانه ای جامع برای ذخیره سازی اطلاعات شهروندان و به منظور خدمات رفاهی وزارت رفاه که اطلاعات کلی خانوار و افراد ایرانی در آن ثبت شده است و در اختیار وزارت رفاه قرار گرفته است بانک اطلاعات رفاه ایرانیان گفته می شود. اطلاعات این سامانه در دسترس عموم قرار ندارد و امکان مشاهده اطلاعات در آن فعلا وجود ندارد. آدرس این سامانه refahdb.mds.gov.ir/fa/refahdb می باشد.

 

زمان ثبت نام وام اجاره مسکن ۹۹

براساس گفته برخی از منابع مطلع وزارت رفاه قصد دارد تا با راه اندازی بستر فنی و هماهنگی با دیگر نهادها از جمله بانک مرکزی شرایط پرداخت وام اجاره مسکن در تابستان فراهم شده است و به محض نهایی شدن ثبت نام برای وام اجاره مسکن ۹۹ آغاز خواهد شد.

 

کد رهگیری برای دریافت وام اجاره مسکن ۹۹

قولنامه و اجاره نامه در گذشته توسط مشاورین املاک و بنگاهی ها به صورت دستی و غیرمتمرکز نوشته می شد و برای متمرکز ساختن آن مرجعی ملی وجود نداشت اما امروزه با توسعه سامانه های الکترونیک سامانه املاک و اسکان طراحی شد و مشاورین املاک باید تمام قراردادهای خود را چه قراردادهای خرید و فروش و چه قراردادهای اجاره را در آن ثبت کرده و کد رهگیری دریافت نمایند و این کد را به مشتریان خود ارائه دهند.

اما به دلیل عدم تمایل و مدیریت ضعیف اتحادیه مشاورین املاک و وزارت راه این امر مهم اتفاق نیفتاد و بنگاهی ها برای عدم پرداخت کارمزد و دریافت سود بیشتر اجاره نامه ها را به صورت دستی و بدون کد رهگیری می نویسند. با این وجود تمام مبلغ را به صورت تعرفه دریافت می کنند و اظهار می کنند باید مالیات پرداخت کنند اما با ثبت دستی نیاز به پرداخت مالیات نمی باشد. بر اساس بیانیه های وزارت راه و در بسته حمایتی جدید گرفتن کد رهگیری برای مستاجران الزامی است و قیمت ها نیز قابل بررسی می باشند.

 

ودیعه و وام اجاره مسکن ۹۹

افرادی که در زمینه معامله املاک تجربه زیادی ندارند از این موضوع نگران هستند که نکند زمان بستن قرارداد کلاه سرشان برود. دریافت کد رهگیری از این بابت که ملک مورد معامله بدون اشکال است و قرارداد دارای اعتبار خواهد بود خیال شما را راحت می کنند.

سامانه دریافت کد رهگیری در سراسر کشور برقرار است از این رو از فروش یک ملک به طور همزمان به چند نفر جلوگیری شده است. با دریافت کد رهگیری همچنین می توان در طرح های شهرداری و میزان بدهی آن ها به بانک ها اطلاعات کسب کنید.

کد رهگیری دریافت شده نزد مراجع قضایی دارای اعتبار کافی می باشد از این رو طرفین معامله پس از ثبت قرارداد نمی توانند روی قیمت و یا زمان تحویل ملک خلاف وعده عمل کنند. در صورتی که چنین مواردی رخ بدهد می توان با در دست داشتن قرارداد و کد رهگیری دریافت شده از طرف دیگر معامله شکایت کنند.

عموما کد رهگیری در گوشه سمت چپ و بخش پایین برگه چهارم مبایعه نامه ثبت می شود. کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی است و این کد از طریق پیامک برای خریدار و فروشنده ارسال خواهد شد.

 

نحوه دریافت کد رهگیری

همانطور که گفتیم برای دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ ارائه کد رهگیری ضروری است. کد رهگیری معامله های ملکی توسط مشاورین املاک دریافت می شود. برای دریافت کد رهگیری باید تمامی مفاد قرارداد از جمله تاریخ قرارداد، تحویل ملک، مبلغ فروش، رهن یا اجاره، بیعانه پرداخت شده و امکانات خانه در سامانه ثبت می شوند. همچنین مشخصات کامل طرفین معامله ملکی به همراه آدرس، کدپستی و پلاک ثبتی ملکی باید در سامانه ثبت شوند.

پس از این که قرارداد تایید شد و کد رهگیری ارسال شد برای شما پیامکی ارسال خواهد شد و این موضوع به اطلاع شما خواهد رسید. سپس برای دریافت قرارداد و امضا آن می توانید به بنگاه املاک مراجعه نمایید. قرارداد عموما در سه نسخه چاپ خواهد شد که یکی از این نسخه ها نزد مشاور املاک باقی خواهد ماند و دو مورد دیگر به طرفین معامله ملکی ارائه می شود.

در بخش بالایی هر یک از نسخه های قرارداد کدQR چاپ می شود و برچسب هولوگرام چسبانده می شود تا اصالت قرارداد برای شما مشخص شود. با مراجعه به سامانه ثبت معاملات ملکی کشور و وارد کردن کد ملی و کد رهگیری می توانید از صحت قرارداد خود اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز نسخه ای از قرارداد را همراه با کد پرینت بگیرید.

 

هزینه دریافت کد رهگیری برای دریافت وام اجاره مسکن ۹۹

براساس قانون معاملات ملکی دریافت کد رهگیری برای طرفین قرارداد هزینه ای به همراه ندارد و مشاورین املاک وظیفه دارند تا پس از ارائه درخواست توسط شما آن را از سامانه ثبت معاملات ملکی دریافت نمایند. با این وجود بسیاری از مشاورین املاک به دلایل مختلف همچون فرار مالیاتی شما را متقاعد می سازند که دریافت کد رهگیری لزومی ندارد و دریافت آن برای هیچ یک از طرفین معامله ملکی فایده ای به همراه نخواهد داشت. با این وجود همواره توصیه می شود قرارداد را در بنگاه های املاک رسمی ثبت کنید و پس از توافقات اولیه از بنگاهدار درخواست کنید تا در نخستین فرصت اقدام به دریافت کد رهگیری نماید. هزینه دریافت کد رهگیری بسیار اندک است و مبلغ آن در سامانه ثبت معاملات ملکی کشور عنوان شده است.

توجه کنید که برخی از مشاوران املاک برای دریافت کد رهگیری از شما هزینه چند صد هزار تومانی دریافت می کنند که بیش از حق کمیسیون است. در صورتی که چنین مواردی را مشاهده کردید می توانید با اتحادیه مشاورین املاک شهر خود تماس گرفته و شکایت خود را ارائه دهید.

 

محاسبه تغییرات اجاره بها با وام اجاره مسکن ۹۹

براساس اظهارات معاون وزیر اقتصاد این وام بخشی از فشار مالی به مستاجران را کاهش می دهد. براساس بیانات ایشان امروزه نرخ تبدیل رهن به اجاره بین ۳۰ تا ۳۶ درصد می باشد بدین معناست که هر یک میلیون تومان برای مستاجران ۳۰ هزار تومان می باشد و در مجموع یک سال این مبلغ به ازای یک میلیون تومان ۳۶۰ هزار تومان می شود. پس دریافت وام ۱۸ درصد به صورت سالانه توسط مستاجر نسبت به پرداخت اجاره با نرخ ۳۶ درصد بهتر است. با توجه به این اطلاعات در صورتی که تصور کنیم اجاره یک واحد مسکونی برای یک خانواده از دهک متوسط به پایین دو میلیون تومان باشد این خانواده می تواند حدود ۶۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه دریافت کند و به صاحبخانه حدود به صورت ماهانه ۲۰۰ تومان اجاره پرداخت کند. با این فرض ۶۰ درصد از مبلغ رهن که معادل ۳۶ میلیون تومان می باشد به مستاجر به صورت وام یک ساله و با نرخ سود ۱۸ درصد اعطا می شود، مبلغ سود وام دریافتی ماهانه ۳۰۰ هزار تومان است. به این ترتیب این خانواده بدون داشتن هیچ گونه ودیعه اولیه ماهی ۵۰۰ هزار تومان اجاره باید پرداخت کنند. در حالی که در صورت پرداخت کامل اجاره ماهانه این فرد مبلغی معادل دو میلیون تومان خواهد بود.

گروه های واجد شرایط وام اجاره مسکن ۹۹

به طورکلی می توان گفت گروه های زیر واجد شرایط دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ هستند.

 • کارگران و حقوق بگیران، اولویت این وام به ازدواج های جدید و خانوارهای ۵ نفره و یا بیشتر می باشد.
 • افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کشور و زنان سرپرست خانوار

مدارک لازم جهت دریافت وام اجاره مسکن ۹۹

اقساط وام اجاره مسکن ۹۹

متقاضیان دریافت وام اجاره مسکن ۹۹ باید دارای یکی از موارد زیر باشند:

 • نامه گواهی کسر از حقوق
 • گواهی استفاده از مستمری نهادهای حمایتی
 • سهام عدالت
 • چک و سفته
 • اصل کارت ملی و شناسنامه
 • قرارداد اجاره نامه رسمی با در دست داشتن کد رهگیری

در صورتی که متقاضی وام اجاره مسکن ۹۹ هیچ یک از مدارک بالا را در دسترس نداشت برای دریافت وام های ۳۰ میلیون تومانی و ۵۰ میلیون تومانی اجاره مسکن باید یک ضامن معتبر اعلام کنند. برای دریافت تسهیلات و وام اجاره مسکن ۱۵ میلیون تومانی به ضامن نیازی نخواهید داشت و تنها با در دست داشتن چک و سفته می توان تسهیلات وام اجاره مسکن ۹۹ را دریافت نمایید. با توجه به اعلامیه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، بانک ها نباید از متقاضیان وام ودیعه مسکن ضامن بیشتری طلب کنند.

اقساط وام اجاره مسکن ۹۹ یک ساله

بازپرداخت وام اجاره مسکن ۹۹ به دو صورت انجام می گیرد. روش اول آن بازپرداخت یکساله وام می باشد. مستاجر در طول این یک سال تنها سود این وام بانکی را پرداخت می کند و در پایان سال اصل وام به بانک بازخواهد گشت. سود این وام ۱۳ درصد خواهد بود و اقساط آن به این صورت خواهد بود:

 • وام ۵۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ماهانه ۵۴۰ هزار تومان
 • وام ۳۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ماهانه ۳۳۰ هزار تومان
 • وام ۱۵ میلیون تومانی با بازپرداخت ماهانه ۱۶۰ هزار تومان

مهمترین اشکال وام اجاره مسکن ۹۹ به صورت یک ساله این است که پس از گذشت یک سال اصل پول به بانک بازخواهد گشت و پس از برگشتن این پول به بانک مشکلات همچنان باقی خواهند ماند.

اقساط وام اجاره مسکن ۹۹ به صورت سه ساله

روش دوم بازپرداخت وام اجاره مسکن ۹۹ به صورت سه ساله می باشد. این روش اشکال روش اول و یک ساله را ندارد و در پایان مهلت تعیین شده فرد صاحب کل وام خواهد شد. اقساط بازپرداخت سه ساله نسبت به یک ساله بیشتر است. اقساط وام اجاره مسکن به مدت سه ساله به صورت زیر می باشد:

 • وام ۵۰ میلیون تومانی ماهانه یک میلیون و ششصد و شصت هزار تومان
 • وام سی میلیون تومانی نهصد و نود و شش هزار تومان
 • وام پانزده میلیون تومانی ماهانه چهارصد و نود و هشت هزار تومان

منابع:

https://abarhome.com/

https://rahbordemoaser.ir/fa/news

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا