دانستنی های ملکی

در مورد رهن و اجاره املاک در تهران بیشتر بدانیم

در مورد رهن و اجاره املاک در تهران بیشتر بدانیم

رهن و اجاره در تهران در سالهای اخیر رشد زیادی داشته است. گرانی مسکن از یک طرف و تورم عمومی کشور از سوی دیگر موجب افزایش نرخ رهن و اجاره در تهران شده است بطوریکه مستاجرین مجبور به اجاره واحدهای ارزانتر، کوچکتر و در برخی مواقع مهاجرت به شهرهای دیگر و شهرک های حاشیه تهران شده اند. افزایش نرخ رهن و اجاره در تهران نسبت به شهرهای دیگر از درصد بالاتری برخوردار بوده و باعث بروز مشکلاتی برای قشر اجاره نشین شده است.

طبق آمار ثبت شده قیمت رهن و اجاره در تهران بطور متوسط ۳۰ درصد بالاتر از دیگر شهرهای ایران است که این افزایش سرسام آور اجاره ها در ماههای اخیر سبب مهاجرت برخی افراد به خارج از تهران شده است. بطور معمول چهار عامل تاثیر گذار بر قیمت رهن و اجاره در تهران قیمت مسکن، عدم توازن بین عرضه و تقاضای بازار، کاش نرخ سود بانکی و تورم عمومی است که تعیین کننده قیمت رهن و اجاره می باشند.

 

قیمت رهن و اجاره در تهران

قیمت رهن و اجاره در تهران با توجه به منطقه شهرداری متفاوت است. بطور کلی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران از دیرباز مناطق شمالی و منطقه شمیرانات نرخ اجاره بالاتری داشته و قیمت املاک آنها نیز بیشتر از سایر مناطق تهران است. مناطق جنوبی تهران نیز عموما قیمت املاک مسکونی پائینتر و میزان اجاره بهای کمتری دارند. در سالهای اخیر مناطق غربی و شمال غربی تهران از رشد و توسعه بالایی برخوردار بوده و لذا افراد زیادی را از سایر نقاط تهران به خود جلب نموده است. مناطق ۵ و ۲۲ شهرداری تهران مناطق جدیدی محسوب شده و در سالهای اخیر از رونق زیادی برخوردار بوده است.

در این میان منطقه ۲۲ شهرداری تهران که در منطقه شمال غربی تهران و مجاورت دریاچه چیتگر واقع شده است با انبوهی از برجها و آسمانخراشهای تازه ساز مقصد جدید بسیاری از افراد گردیده است. افراد زیادی جهت خرید واحدهای مسکونی و یا رهن و اجاره در تهران به مناطق جدید و تازه تاسیس ۵ و ۲۲ روی آورده اند. بطور کلی مناطق غربی تهران دارای متوسط قیمت مسکونی بالاتری از مناطق شرقی تهران بوده و جزو مناطق گران رهن و اجاره در تهران بشمار می روند. مناطق مرکزی تهران نیز به علت دسترسی بسیار خوب به شبکه حمل و نقل عمومی، سازمانها و ارگانهای مختلف، مراکز خرید، دانشگاهها و مناطق تجاری مرکز شهر علی رغم شلوغی و ترافیک طرفداران زیادی داشته و قیمت مسکن و رهن و اجاره بالایی دارند. مناطق ۶ و ۷ شهرداری که در قلب مراکز تجاری و مجاورت با سازمانها و شرکتها از نرخ رهن و اجاره بالا می باشند.

محاسبه مبلغ کمیسیون رهن و اجاره در تهران

نحوه محاسبه مبلغ کمیسیون رهن و اجاره در تهران طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاک به صورت زیر محاسبه می گردد. جهت معاملات خرید و فروش ملک تا سقف پانصد میلیون تومان به میزان نیم درصد از مبلغ معامله از طرفین قرارداد دریافت می گردد. همچنین برای معاملات بیش از پانصد میلیون تومان مبلغ بیست و پنج صدم درصد از مبلغ مازاد بر سقف پانصد میلیون تومان به آن اضافه می شود. در قراردادهای رهن و اجاره در تهران مبلغ کمیسیون دریافتی به میزان بیست و پنج درصد اجاره ماهیانه تعیین می شود. همچنین نسبت تبدیل رهن به اجاره نیز بر اساس هر یک میلیون تومان، سی هزار تومان محاسبه می شود. لازم بذکر است که بر مبالغ کمیسیون محاسبه شده فوق ۹ درصد ارزش افزوده نیز اضافه می گردد.

 

مطالب بیشتر:

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا