دانستنی های ملکی

رعايت قوانين حقوقی مسكن قبل از معامله

رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله، ضرورتی فراتر از انتظار

لازم است كه هنگام معامله مسكن به موارد حقوقي توجه داشته باشيد. رعايت اين موارد باعث خواهد شد تا هرگز به مشكلات حقوقي دچار نشويد.

 1. هرگز در دام كلاهبرداری ها نيفتيد. حتما از مالك و سازنده ساختمان تحقيقات لازم را به عمل بياوريد. تا خريد يا فروش مسكن شما با مشكلاتي مواجه نشود.
 2. هرگز گرفتار چرب زباني هاي مشاورين املاك نشويد و در مورد ملك ، مالك و سازنده، خصوصيات ملكي مانند متراژ، نوع كاربري، مشخصات فروشنده و ساير موارد تحقيق كنيد و بعد ملك مورد نظر خود را خريداري كنيد. حتما به رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله دقت و توجه كنيد تا مبالغ خود را از دست ندهيد.
 3. مي توانيد به دفترخانه رسمي كه ملك مورد نظر شما در آن ثبت شده مراجعه كنيد و از مجاز و ثبتي بودن آن اطمينان حاصل كنيد و اين كه ممنوع المعامله نيست نيز مطمئن شويد.
 4. در صورتي كه با مالك معامله مي كنيد حتما اصل مدارك وي را درخواست كنيد و بعد از آن مبلغ خود را پرداخت كنيد، و در صورتي كه وكيل مالك براي انجام معامله به دفترخانه مراجعه كرده حتما وكالت او را استعلام كنيد و بعد از آن مبلغ به وكيل و دفترخانه بپردازيد. رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله مي تواند شما را از دام كلاهبرداران برهاند.

 

 

 1. هرگز در بنگاه هاي مسكن فاقد مجوز معامله نكنيد، در صورتي كه كد رهگيری را دريافت نكرده ايد، نسبت به قانوني بودن معامله خود شك كنيد. همه معاملات مسكن داراي كد رهگيری هستند.
 2. حتما وكيلي را براي معامله انتخاب كنيد كه نسبت به حقوق خريدار و فروشنده آشنا باشد، شما بايد حتما يك وكيل مجرب و كارگشته را بيابيد و برخي از وكلاي حقوق خريدار را ناديده مي گيرند.
  برخي از خريداران بدون مطالعه مفاد قرارداد، قرارداد خريد را امضا مي كنند. رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله مي تواند راهگشاي شما در معاملات بعدي باشد.
 3. براساس قانون، اولين خريدار، مالك ملك است. حتما از انجام معامله با افراد مشكوك خودداري كنيد.
 4. حتما در بنگاه هاي داراي مجوز و پروانه معامله كنيد بخاطر اين كه اين بنگاه ها به شما كد رهگيري معامله ملك را ارائه مي كنند ملكي كه كد رهگيري دارد، امكان ندارد به خريدار ديگري فروخته شود. ثبت ملك در سامانه معاملات ملك، جلوگيري از كلاهبرداري ها و افزايش مصنوعي و حبابي قيمت هاي مسكن است.
 5. حتما مشخصات خريدار و فروشنده در قرارداد معامله ذكر شود، مشخصات چك هاي دريافتي و به همراه با تاريخ ذكر شود. بدين ترتيب خريدار و فروشنده مي توانند خيلي راحت در مورد خريد و فروش تصميم بگيرند.
 6. مبلغ خود فقط به فروشنده يا وكيل او پرداخت كرده و رسيد آن را دريافت كنيد. رعايت قوانين حقوقی مسكن قبل از معامله باعث خواهد شد تا پول و سرمايه خود را در معاملات ملكي قرباني نكنيد.
 7. حتما از تعداد واحدهاي پيش فروش شده مطلع شويد. در صورتي كه بيش از نيمي از واحدهاي ساختمان به فروش رسيده اند، نسبت به معامله مشكوك باشيد، فروشندگان و مالكان بعد از فروش نيمي از واحدهاي ساختمان نسبت به انجام تعهدات خود پايبند نيستند.

 

 

 1. در مواردي مشاهده شده كه مالك يا فروشنده، ملكي را در جاي باكيفيت به خريدار نشان مي دهند، ولي بعدها يك ملك ديگر با كيفيت پايين را نشان مي دهند كه با مشخصات مندرج در قرارداد منطبق نيست بنابراين حتما مشخصات ملك با مشخصات مندرج در قرارداد تطبيق دهيد. رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله يك اصل است و باعث مي شود تا در معاملات ديگر هم اين اصول را رعايت كنيد.
 2. حتما از اعتبار شركت هاي سرمايه گذاري اطمينان حاصل كنيد تا سرمايه شما نابود نشوند. ديده شده كه برخي از خريداران مسحور آگهي هاي غيرواقعي شده و پول و سرمايه خود را از دست داده اند.
 3. اكثر كلاهبرداري از طريق مسكن ازطريق فروش مسكن انبوه اتفاق مي افتد و هرگز فكر نكنيد كه اين نوع كلاهبرداري ها در ابعاد كوچك واقع مي شود. به همين دليل حتما از اعتبار شركت انبوه سازي اطمينان حاصل كنيد.
 4. هرگز در دام كلاهبرداري ملكي نيفتيد. به طور مثال عنوان فروش مال غير يكي از روش هاي كلاهبرداري در زمينه معاملات ملكي است. فروشندگان كلاهبردار ملك بدون صاحبي را شناسايي كرده و جعل سند كرده و در دفاتر رسمي آن را به خريداران از همه جا بي خبر مي فروشند.
 5. فروش همزمان يك ملك به چندين خريدار يكي ديگر از روش هاي كلاهبرداري در زمينه معاملات ملكی است. البته به منظور مقابله با اين روش كلاهبرداری، كد رهگيري براي هر معامله ملكي ارائه مي شود. بدين معني كه معاملات ملكي با كد رهگيري پيگيري مي شود و امكان ندارد كه يك ملك همزمان به خريدار ديگري فروخته شود. رعايت قوانين حقوقي مسكن قبل از معامله به شما كمك مي كند تا يك معامله خوب داشته باشيد كه هردو خريدار و فروشنده از انجام معامله راضي هستند.
منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا