قوانین و امور حقوقی ملک

حكم تخليه ملك

نحوه دريافت حكم تخليه ملك

حكم تخليه ملك حكمی است كه موجر براساس آن مي تواند مستاجر را وادار به تخليه ملك يا ساختمان نمايد. براساس ۴۴۶ قانون مدنی اجاره قراردادی است كه براساس آن مستاجر ملك موجر را براي مدت معيني اجاره مي كند. مستاجر موظف به پرداخت مبلغ به موجر در زمان مشخصي است.

موجر و مستاجر مي توانند قرارداد اجاره را به صورت رسمي و هم به صورت غيررسمي منعقد كنند. قرارداد غيررسمي در دفاتر مشاورين املاك به ثبت مي رسد و در اين نوع قراردادها، دو نفر بايد به عنوان شاهد حضور داشته باشند تا قرارداد حالت رسمي پيدا كند. هردو نفر موجر و مستاجر مي توانند براساس قوانين ۱۳۷۶ از مزايا و منافع اين قرارداد منتفع شوند.

براساس بند ماده ۹ قانون شوراي حل اختلاف مصوبه ۱۶/۰۹/۱۳۹۴، شوراي حل اختلاف تنها مرجع رسيدگي به اختلافات بين موجر و مستاجر است. در صورتي كه مستاجر بعد از انقضاي قرارداد، ملك را تخليه نكند، موجر مي تواند به دادگاه محلي مراجعه كرد و حكم تخليه ملك را اخذ كند. در صورتي كه حق با موجر باشد، دادگاه مي تواند حكم تخليه دادگاه را صادر كند. مستاجر مي تواند به حكم تخليه دادگاه به مدت ۱۰ روز اعتراض داده و درخواست تجديدنظر بدهد.

تنها شوراي حل اختلاف مرجع رسيدگی به اختلافات بين موجر و مستاجر است و در صورتي كه در ملك مورد نظر حق كسب و پيشه اداره شود در اين صورت دادگاه تنها مرجع قانوني خواهد بود و مي تواند حكم تخليه دادگاه را صادر كند. در صورتي كه يكي از طرفين ادارات و سازمان هاي دولتي باشند، در اين صورت شوراي حل اختلاف مرجع رسيدگي به اختلافات بين موجر و مستاجر نخواهد بود.

 

نحوه اجرای حكم تخليه

پس از صدور حكم تخليه، مستاجر مي تواند در مدت ۱۰ روز به حكم تخليه اعتراض كرده و درخواست تجديدنظر بدهد. موجر به هنگام تخليه بايد مبلغي كه در ابتداي قرارداد دريافت كرده را به او برگرداند.

در صورتي كه قرارداد رسمي باشد، براي دريافت حكم تخليه بايد به قسمت اجراييه اداره ثبت اسناد رفته و اسناد مربوطه را تكميل كنيد. بعد از اين كار دفترخانه اجراييه را صادر كرده و اوراق اجراييه در مدت ۲۴ ساعت و در سه نسخه با درج تخليه محل مورد اجاره به دايره اجراي اسناد رسمي اداره ثبت اسناد و املاك محل ارسال شده و در مدت ۲۴ ساعت پرونده اي تشكيل شده و ابلاغيه صادر شده و مامور موظف است كه ظرف مدت ۴۸ ساعت حكم تخليه را به مستاجر ابلاغ كند و مستاجر هم بايد در مدت ۳ روز ملك را تخليه كند.

موجر موظف است كه مبلغ را به هنگام تخليه به مستاجر برگرداند. در صورتي كه مستاجر به ملك خسارتی را وارد كرده باشد، موجر مي تواند از مبلغ وديعه مبلغ خسارت را كم كند.

در صورتي كه مستاجر به ملك خسارتی را وارد كرده باشد موجر موظف است كه به دادگاه يا شوراي حل اختلاف مراجعه كرده و درخواست برداشت از مبلغ وديعه را تا ۲۰ ميليون تومان بكند و خودش موظف به برداشت از مبلغ نيست و با حكم دادگاه برداشت صورت گيرد و اگر موجر خود بدون اجازه دادگاه اين كار را انجام دهد كار خلاف و غيرقانوني را مرتكب شده است. حكم تخليه يك سند رسمی است و لازم الاجراست.

 

 

مدارك لازم جهت اخذ حكم تخليه

در صورتي كه مستاجر نتواند به تعهدات خود در قبال موجر عمل كند، موجر مي تواند با مراجعه دادگاه، و ارائه مدارك، حكم تخليه ملك را اخذ كند.

موجر با تسليم كردن مدارك مربوطه مي تواند از دادگاه تقاضاي صدور حكم تخليه را داشته باشد. موجر مي تواند براساس مواد ۱ و۱۵ قانون ۱۳۶۲ يا مواد ۱ و ۳ قانون ۱۳۷۶ قانون مدني از مراجع قانوني درخواست كند تا حكم تخليه ملك را صادر كنند.


اجرای حكم تخليه

به محض اين كه موجر حكم تخليه را فراهم كرد، در صورتي كه دادگاه حكم تخليه ملك را صادركرده باشد، طي ۲۴ ساعت به اطلاع وي رسانده مي شود و حكم تخليه به وي ابلاغ خواهد شد.

مستاجر بايد در مدت ۷۲ ساعت ملك را تخليه كند و اگر نسبت به حكم تخليه اعتراضي داشته باشد نمي تواند در اين چنين شرايطي اعتراض خود را اظهار كند.

  • موجر بايد مبلغ وديعه را به مستاجر در زمان تخليه بازگرداند.
  • تا زماني كه موجر مبلغ را به مستاجر پرداخت نكرده و رسيد آن را به مراجع قضايی ارائه نكرده، حكم تخليه اجرا نخواهد شد.

 

صدور حكم تخليه توسط اداره ثبت اسند و املاك

اگر اداره ثبت اسناد و املاك حكم تخليه را صادر كرده باشد، حكم تخليه به مدت ۴۸ساعت به مستاجر ابلاغ خواهد شد  و مستاجر بايد در مدت ۷۲ ساعت ملك را تخليه كند.

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا