دانستنی های ملکی

تفاوت های اجاره و خريد ملك در تهران با شهرستان ها

تفاوت های اجاره و خريد ملك در يك نگاه كلی

ارقام اجاره و خريد ملك در تهران با شهرستان ها آنقدر زياد است كه نمي توان همگي آن ها را يك جا جمع كرده و بيان كرد. مبلغ اجاره خانه در تهران سربه فلك مي زند و اصلا با شهرستان ها قابل مقايسه نيست. در تهران علي رغم بالابودن مبلغ اجاره بها، مساحت واحدهاي استيجاري هم كم است و در نهايت به ۷۰ تا ۸۰ مترمربع خلاصه مي شود. اجاره خانه هاي ويلايي هم آن قدر بالاست كه درخواست كنندگان خيلي كمي دارد و اكثر مستاجران تهراني در خانه هاي آپارتماني زندگي مي كنند كه لازم است كه در اين مورد حتما به قوانين و شرايط زندگي در آپارتمان آشنا باشند. در اينجا وضعيت مسكن را در ۳۱ استان كشور بررسي مي كنيم، وضعيت مسكن در سال گذشته علي رغم رونق در بازار مسكن در حدود ۴۰ درصد در زمينه معاملات افت كرد. ولي مشخص است كه وضعيت معاملات ملك در كل كشور دوباره رونق گرفته و مشخص است كه رونق معاملات ملكي در تهران به ساير شهرستان ها تسري پيدا كرده است. ميانگين قيمت هر مترمربع در همه ۳۱ كشور در حال افزايش است. بازار معاملات مسكن در سال ۹۵ دچار ركود شد ولي بلافاصله بعد از آن وارد فاز جديدي شد كه در نهايت در وضعيت مسكن در پايتخت منعكس شد. در حال حاضر معاملات مسكن در پايتخت از حالت ركورد خارج شده و فاز جديدي براي معاملات مسكن گشوده شده است.

 

 

مقايسه اجاره و خريد ملك تهران و شهرستان ها و نشانه های خارج شدن از ركود

كارشناسان معتقدند كه اولين نشانه خروج مسكن از حالت ركود، افزايش خريد ۱۰۰ واحد مسكن در سال است كه نشان مي دهد كه بازار مسكن تغييرات شگرفي را تجربه مي كند و مي توان اميدوار بود كه روزهاي خوش در پيش روي ماست. بنابراين زماني كه تعداد معاملات مسكن در هر ماه به ۱۰۰ واحد مسكن برسد مي توانيم بگوييم كه بازار مسكن از حالت ركود خارج شده است. ولي آنچه كه مشخص است كه معاملات مسكن در شهرستان ها روند كاملا متفاوتي را نسبت به تهران طي مي كند. مشخص شد كه بازار مسكن در شهر تهران در حدود ۵ درصد افزايش داشته ولي در شهرستان مشخص است كه بازار مسكن كاملا ركورد دارد و كسي علي رغم اين كه قيمت ها نسبت به تهران پايين است ولي خريد و فروشي در زمينه مسكن صورت نمي گيرد. با كمي بررسي و ارزيابي مشخص مي شود كه قيمت مسكن در خيلي از مناطق تهران به خصوص مناطق بالا شهر به شدت افزايش يافته، قيمت هاي حبابي مسكن از بين رفته و قيمت هاي واقعي نمايان شده است. وام هاي بانكي در تهران با قيمت ۱۰۰ ميليون تومان و ساير كلانشهرها باعث شده تا واسطه گران به قيمت مسكن را افزايش دهند و اين عمل باعث شده تا تاثيرگذاري وام هاي بانكي از بين برود. براساس مطالعات ميداني مشخص شده كه افزايش قيمت هاي اجاره و كرايه باعث شده تا از تعداد معاملات مسكن كاسته شود. حتي تسهيلات بانكي كه دولت به مردم ارائه مي دهد با ارقام موجود مطابقتي ندارد. مردم دوست دارند كه در محله هاي متوسط شهر زندگي كنند.


اجاره و خريد ملك در محله گيشا

 


به عنوان مثال قيمت هر مترمربع زمين در محله گيشا براساس اطلاعات سال ۹۶، حدود ۱۰ ميليون تومان است، البته در خيابان هاي فرعي حتي به حدود يك ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان هم مي رسد. قيمت واحدهاي نوساز در مقابل كلنگي خيلي بيشتر است.

اجاره و خريد ملك در محله شهرآرا

 


محله شهرآرا يكي از بهترين محله هاي تهران است. در اين محله تفاوت قيمت ها باورنكردني است. به طور مثال قيمت هر مترمربع در محله هاي قديمي به حدود ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۹۶ مي رسيد.


اجاره و خريد ملك در كلانشهر اصفهان

 

كلانشهر اصفهان مقام دوم را به لحاظ گرانترين كلانشهر حفظ كرده است ، در اين كلانشهر، ميانگين خريد هر مترمربع واحد مسكوني در سال به حدود ۸۸۲ هزار تومان مي رسد.


اجاره و خريد ملك در كلانشهر اراك

 

كلانشهر اراك بعد از تهران و اصفهان سومين شهر كلانشهر گران كشور است، طوري كه ميانگين خريد هر مترمربع در اين شهر حدود ۷۸۴ هزار تومان برآورد شده است. تفاوت هاي اجاره و خريد ملك در تهران و شهرستان ها خيلي زياد است و البته امكانات موجود در ملك نيز باعث اين تفاوت ها مي شود. تفاوت هاي اجاره و خريد ملك متناسب با خريد يا اجاره مشخص مي شود.

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا