دانستنی های ملکی

تازه ترین کمیسیون املاک در شهریور ۹۹

 

تازه ترین کمیسیون املاک در سال ۹۹ شهریور ماه

با رونق یافتن شهرها و افزایش جمعیت نیاز به خرید و فروش، رهن و اجاره مسکن نیز افزایش یافت، برای این منظور بنگاه های مشاور املاک ایجاد شدند. کار این بنگاه ها انجام معامله و مشاوره دادن به افرادی که قصد خرید یا اجاره محلی را دارند می باشد. بنگاه های املاک به ازای خدمات مشاوره ای که ارائه می دهند مبلغی را دریافت می کنند که به آن حق کمیسیون املاک گفته می شود. درآمد اصلی بنگاه های املاک از این راه بدست می آید. مبلغ حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ به ارزش ملک، نوع معامله و شهری که معامله در آن انجام می گیرد وابسته می باشد.

 

کمیسیون املاک در سال ۹۹

حق کمیسیون املاک چیست؟

از آنجا که بنگاه های املاک بین خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر به عنوان واسطه عمل می کنند حق کمیسیون املاک را دریافت می کنند. با توجه به مشاوره های ارائه شده و معامله های انجام گرفته بین طرفین معامله مشاورین املاک حق الزحمه ای دریافت می کنند که به آن حق کمیسیون گفته می شود. نظام صنفی املاک این نرخ را تعیین می کند. در زمان های قدیم حق کمیسیون املاک توسط طرفین معامله و با توجه به توافق آن ها تعیین می شد و توسط بنگاه های املاک دریافت می شد اما از سال ۷۹ به بعد بر اساس قانون بنگاه های املاک وظیفه دارند بر اساس فرمول بندی خاص و تعرفه های به تصویب رسیده توسط اتحادیه صنفی از طرفین قرارداد این هزینه را دریافت نمایند.

 

نرخ کمیسیون املاک در سال ۹۹ بر اساس چه فرمولی محاسبه می شود؟

اتحادیه مشاوران املاک در هر شهر با توجه به فاکتورهای مختلف مبلغ نرخ کمیسیون املاک را تعیین کرده اند و به بنگاه های املاک ابلاغ کرده اند.مشاوران املاک بر اساس قانون وظیفه دارند تا این نرخ را به درستی محاسبه کنند و آن را از طرفین معامله دریافت کنند. هر ساله با در نظر گرفتن شرایط بازار مسکن، اتحادیه مشاورین املاک هر شهر با در نظر گرفتن برخی مولفه ها فرمول و نرخ خاصی را به بنگاه های ملکی و مشاوران ارائه می دهند و مشاوران املاک وظیفه دارند بر اساس این تعرفه ها حق کمیسیون املاک را از طرفین معامله دریافت کنند.

فرمول محاسبه کمیسیون املاک در سال ۹۹ به نوع معامله ای که می خواهد انجام گیرد وابسته می باشد. این محاسبات برای خرید و فروش، رهن و اجاره دارای فرمول بندی خاص و متفاوت از یکدیگر هستند.

 

انواع قراردادهای ملکی

هنگام خرید و فروش، رهن و اجاره املاک یکی از دغدغه های اصلی افراد میزان حق کمیسیون املاک می باشد که طرفین معامله باید به بنگاه های مشاور املاک پرداخت نمایند. کمیسیون املاک معمولا به دلیل خدمات ارائه شده توسط بنگاه ها پرداخت می شود و به ارزش خرید و فروش وابسته می باشد و مقدار ثابتی نمی باشد. این مبلغ معمولا در نوسان است و کم و زیاد می شود.

 

میزان کمیسیون املاک در سال ۹۹

با توجه به اعلام رئیس اتحادیه مشاوران املاک در استان تهران و تصمیم گیری کمیسیون تشخیص اتاق اصناف میزان حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ در مقایسه با سال گذشته بدون تغییر و ثابت باقی مانده است. طرفین معامله می توانند با مشاهده تخلف و گرفته شدن مبلغ بیش از مبلغ تعیین شده به عنوان حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ توسط بنگاه های املاک می توانند به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کرده و شکایت خود را ارائه دهند. در صورت مشاهده تخلف مبلغی اضافه ای که توسط بنگاه های املاک گرفته شده از آن ها باز پس گرفته خواهد شد و به فرد شاکی پرداخت می شود. همچنین برای بنگاه مورد نظر چهار برابر مقدار تخلف به عنوان جریمه در نظر گرفته شده و از بنگاه املاک دریافت خواهد شد.

در رابطه با معامله های ملی انواع مختلف قراردادها وجود دارند که روش محاسبه هر یک از قراردادها با دیگری متفاوت می باشد. روش های محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد. به طورکلی قراردادهای ملکی به چند بخش طبقه بندی می شوند که به قرار زیر است:

  • حق کمیسیون رهن کامل
  • حق کمیسیون رهن و اجاره ملک
  • حق کمیسیون خرید و فروش ملک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه املاک
  • حق کمیسیون مشاوران املاک در شرایط فسخ قرارداد

 

حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ برای رهن و اجاره ملک

برای محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ برای رهن در مرحله نخست باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرد. برای تبدیل مبلغ رهن به اجاره باید هر یک میلیون تومان را به عنوان ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. با استفاده از این فرمول برای خانه ای با مبلغ ۵۰ میلیون تومان رهن یک و نیم میلیون تومان اجاره در نظر گرفته می شود. عددی که بدست می آید را باید با میزان اصلی اجاره خانه جمع بسته و ۳۵درصد عدد نهایی بدست آمده برابر با سهم مستاجر و موجر در نظر گرفته می شود و به عنوان حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ باید به بنگاه های املاک پرداخت شود. لازم به ذکر است به این عدد بدست آمده حدود ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد.

 

حق کمیسیون املاک در سال ۹۹

 

محاسبه کمیسیون املاک در سال ۹۹ برای خرید و فروش املاک

با توجه به قوانین تصویب شده برای معاملاتی که در دفتر مشاوره املاک و تا سقف پانصد میلیون تومان انجام می گیرد طرفین معامله باید به میزان نیم درصد از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون به مشاوران املاک پرداخت نمایند. در صورتی که ارزش ملک بیش از پانصد میلیون تومان باشد به ازای مبلغ اضافه به مبلغ قبلی ۰.۲۵ درصد افزوده خواهد شد. به عنوان مثال برای خرید خانه ای به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان نیم درصد از پانصد میلیون تومان با ۰.۲۵ درصد از صد میلیون تومان با یکدیگر جمع بسته خواهند شد و به عنوان حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ به مشاوران املاک پرداخت خواهد شد. البته لازم به ذکر است به این مقدار ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه خواهد شد.

 

کمیسیون املاک در سال ۹۹ بر اساس عرف بازار

بر اساس عرف موجود در بازار برای موارد خرید و فروش ملک فروشنده باید مبلغ بیش از نیم درصد خود را پرداخت نماید. در برخی مواقع طرفین معامله در رابطه با مبلغ حق کمیسیون املاک بین خود و یا با مشاور املاک به توافق می رسند و بر اساس توافق صورت گرفته حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را پرداخت می کنند.

 

محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ در صورت فسخ قرارداد

در صورتی که یک معامله ملکی با رضایت طرفین معامله و یا به دلیل شرایطی قانونی فسخ شود در صورتی که مشاور املاک عامل فسخ معامله ملکی نباشد می تواند حق کمیسیون املاک خود را دریافت نماید. نکته لازم به ذکر در رابطه با کمیسیون املاک در سال ۹۹ این است که فسخ قرارداد در میزان آن تاثیری نخواهد گذاشت. بر اساس عرف بازار فسخ کننده معامله باید کمیسیون املاک را پرداخت نماید.

 

نرخ کمیسیون املاک در سال ۹۹

کمیسیون مشارکت در ساخت

یکی از قراردادهای رایج در سال های اخیر قراردادهای مشارکت در ساخت می باشند. این نوع قراردادها معمولا بین مالک زمین و یک سرمایه گذار و پیمانکار به منظور تبدیل خانه های قدیمی و زمین های خالی به خانه های نو بسته می شوند. بر اساس بخشنامه های صادر شده تحت نظر مراجع مربوطه و تائید اتحادیه مشاوران املاک، بستن این گونه قراردادها در بنگاه های املاک ممنوع اعلام شده است و برای بستن این گونه قراردادها طرفین معامله باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و قرارداد مورد نظر را در آنجا تنظیم کنند.

برای بنگاه های مشاور املاک که برای این گونه قراردادها نقش واسطه را ایفا می کنند توسط اتحادیه حق کمیسیون قانونی تعیین نشده است. اما با این وجود رایج ترین روش برای تعیین نرخ کمیسیون املاک در سال ۹۹ برای این گونه قراردادها ضرب یک درصد از مبلغ قیمت روز آپارتمان در آن منطقه در متراژ زیربنای مفید ساختمان می باشد.

میزان کمیسیون مشارکت در ساخت با توجه به شرایط و منافع طرفین معامله در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود. به طورکلی می توان گفت میزان حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ برای موارد مشارکت در ساخت با توافق طرفین معامله مشخص خواهد شد. در برخی مواقع سودی که سازنده از این معامله خواهد برد و هزینه هایی که در حوزه ساخت باید بپردازد در نظر گرفته شده و کمیسیون املاک در سال ۹۹ بر اساس آن تعیین خواهد شد. در اغلب موارد حق کمیسیون املاک در زمینه مشارکت در ساخت بر عهده سازنده می باشد. در موارد نادر درصد خیلی کمی از آن را نیز مالک پرداخت خواهد کرد.

 

کمیسیون معاوضه ملک

برای کمیسیون معاوضه ملک اتحادیه املاک کشور نرخ مشخصی را تعیین نکرده است از این رو کمیسیون معاوضه ملک به صورت توافقی پرداخت خواهد شد. نرخ و قیمت املاک مورد معامله در این مورد تاثیرگذار خواهند بود.

در برخی از مناطق کشور قراردادهای معاوضه املاک به صورت دو قرارداد جداگانه محاسبه می شوند و با توجه به قیمت گذاری ملک ها کمیسیون به صورت کمیسیون های دو قرارداد خرید و فروش محاسبه شده و دریافت می شود. به عنوان مثال برای تعویض یک ملک سیصد میلیون تومانی با یک ملک دویست میلیون تومانی و جابجایی صد میلیون تومان کمیسیون این قراردادها به اندازه خرید یک ملک پانصد میلیون تومانی خواهد بود.

 

محاسبه نرخ کمیسیون املاک در سال ۹۹

در برخی مواقع نیز برای محاسبه کمیسیون املاک در سال ۹۹ ملک گران قیمت تر مبنا قرار می گیرد و قیمت پیشنهادی روی ملک مبنای قرارداد خرید قرار داده می شود. در این شرایط کمیسیون املاک برابر کمیسیون قرارداد خرید ملک به ارزش سیصد میلیون تومان خواهد بود.

 

در صورت مشاهده تخلف از طرف مشاور املاک چه اقداماتی می توان انجام داد؟

مشاور املاک وظیفه دارد تا به طرفین معامله بابت دریافت حق الزحمه رسید بدهد، مبلغی که به عنوان حق کمیسیون املاک دریافت شده است نیز باید در قرارداد بیان شود. معمولا میزان حق الزحمه مشاور املاک با مبلغ تصویب شده توسط اتحادیه املاک کشور برابر است و مشاور املاک حق دریافت مبلغ بیشتر را نخواهد داشت.

مشاوران املاک وظیفه دارد حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را بر اساس قانون به تصویب رسیده توسط اتحادیه را در دفتر خود نصب کند تا مشتریان نسبت به پرداخت حق کمیسیون املاک آگهی کامل دریافت کنند. حق کمیسیون املاک یک حق عرفی، صنفی و قانونی می باشد و طرفین معامله موظف هستند پس از امضای قرارداد آن را به صورت نقدی پرداخت کنند.

در صورتی که قصد دارید تخلف یک مشاور املاک را گزارش دهید می توانید در سراسر کشور با سامانه تلفنی ۷۳۳۴ تماس گرفته و درخواست خود را ارائه دهید. این سامانه به منظور رسیدگی به تخلفات بنگاه های مشاوران املاک آماده شده است و همواره آماده دریافت شکایات مشتریان می باشد.

 

تخلفات در حق کمیسیون املاک

همانطور که گفته شد تمامی بنگاه های مشاور املاک با توجه به قانون تصویب شده توسط اتحادیه مشاوران املاک روش محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را باید در دفتر خود نصب کنند اما متاسفانه اتحادیه مشاوران املاک به دلیل افزایش روزانه دفاتر املاک در سراسر کشور بر عملکرد بنگاه ها نظارت درست ندارند و این موضوع باعث شده است در روش محاسبه و پرداخت حق کمیسیون املاک تخلفاتی مشاهده شود.

محاسبه کمیسیون املاک در سال ۹۹

  • در صورتی که یکی از دفاتر املاک بدون دارا بودن مجوز صادر شده از سوی اتحادیه معاملات ملکی را انجام دهد محکوم به جزای نقدی و حبس خواهد شد.
  • طرفین معامله قبل از انجام هرگونه معامله در دفاتر ملکی باید مجوزهای لازم بنگاه مورد نظر را بررسی کنند.
  • در صورتی که یکی از دفاتر املاک به عنوان شیرینی و یا عیدی کارمندی مبلغ بیش از حق کمیسیون املاک را دریافت کند دچار تخلف شده است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
  • طرفین معامله وظیفه ای در پرداخت هزینه اضافه به عنوان حق کمیسیون املاک نخواهند داشت.

 

اتحادیه بنگاه معاملات ملکی

اتحادیه بنگاه معاملات ملکی هر شهر وظیفه دارد فرم های مربوط به محاسبه حق کمیسیون املاک را ارائه دهد. همچنین این اتحادیه وظیفه دارد در رابطه با داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک به بنگاه های معاملات ملکی به طور مرتب سرکشی کند تا از بروز تخلفات در این موارد جلوگیری به عمل آید.

 

کمیسیون املاک در سال ۹۹

مشاوران املاک هر شهر باید دستورالعمل محاسبه کمیسیون معاملات ملکی در شهر خود را رعایت نماید و در صورتی که مشتریان هرگونه تخلفی در رابطه با دریافت حق کمیسیون املاک مشاهده کردند می توانند به اتحادیه مشاوران املاک شهر خود مراجعه نمایند. حق کمیسیون املاک در تهران بر اساس فرمول های ذکر شده محاسبه می شود اما در دیگر شهرها سایت اتحادیه مشاوران املاک آن شهر روش محاسبه حق الزحمه مشاوران املاک را به اطلاع همگان می رسانند. اتحادیه صنف املاک وظیفه دارد در رابطه با ارائه مدارک معتبر و روش محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را به طور منظم به بنگاه های املاک سرکشی کند.

 

دفتر ثبت حق کمیسیون املاک در سال ۹۹

تمام بنگاه های املاک باید تمامی معاملات که انجام می شود را در یک دفتر ثبت کنند. در این دفتر باید نام طرفین معامله ملکی، شرایط معامله و فوری بودن و یا دارای شرایط بودن موضوع معامله در عوض مالی که باید پرداخت شود و در نهایت امضای طرفین معامله را ثبت کند. در صورتی که فردی بدون داشتن مجوز اقدام به دلالی کند به شش ماه تا دو سال حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. در صورتی که مشخص شود اقدامات دلال بر خلاف مقررات مربوط به دلالی انجام گرفته است فرد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت و به طور موقت از شغل دلالی محروم خواهد شد و در نهایت پروانه وی باطل خواهد شد.

 

دفتر ثبت کمیسیون املاک در سال ۹۹

حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ نیز یکی دیگر از مواردی می باشد که باید در دفتر ثبت کمیسیون املاک در سال ۹۹ باید ثبت شود و طرفین قرارداد آن را امضا بزنند. دفتر ثبت معاملات باید توسط بازرس اتحادیه صنف معاملات مورد بررسی قرار بگیرد. عدم ثبت معاملات در این دفتر به عنوان یکی از تخلفات محسوب می شود و به عنوان سرپیچی از قوانین در نظر گرفته می شود.

 

مشکلات موجود در حق کمیسیون املاک در سال ۹۹

حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ بر اساس قوانین تصویب شده توسط اتحادیه محاسبه می شود و هر نوع تخلف از این امر توسط مشاوران املاک و طرفین معامله قابل پیگیری می باشد. یکی از مشکلات رایج در محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ این است که بنگاه ادعا می کند ارزش ملک از رقم معامله شده بیشتر است و برای حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ مبالغ بیشتری را درخواست می کند، در صورت بروز این مشکل طرفین معامله باید بدانند که نیازی به پرداخت هزینه های بیش از مبالغ تصویب شده توسط اتحادیه املاک نخواهند بود.

این نکته را باید همواره به خاطر داشت که حق کمیسیون بنگاه یک حق قانونی، عرفی و صنفی می باشد که طرفین قرارداد موظف به پرداخت آن هستند و بلافاصله پس از عقد قرارداد باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. در صورتی که افراد از نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ اطلاعی نداشته باشند این مشکلات به وجود خواهند آمد. در صورتی که طرفین از نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ آگاهی کامل داشته باشند تخلف بر خلاف قوانین صادر شده برای هیچ کس امکان پذیر نخواهد بود. پس بهتر است بنگاه های املاک نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک در سال ۹۹ را در دفتر خود نصب کنند.

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا