دانستنی های ملکی

بررسی قیمت املاک تهران در سال ۹۸

بررسی قیمت املاک تهران در سال ۹۸

بازار مسکن ایران در یک سال و نیم اخیر دچار نوسانات زیادی شده است. قیمت املاک تهران و سایر شهرهای دیگر به تبعیت از تهران افزایش زیادی را تجربه نموده است. در شهر تهران وضعیت بسیار وخیم تر از دیگر شهرها است، بطوریکه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. برخی مناطق شمالی و مرکزی شهر تهران مانند مناطق ۱، ۵ و یا ۶ و ۷ افزایش قیمت بالاتری نسبت به دیگر مناطق داشته اند، بطوریکه موجب کاهش شدید تقاضا و عدم توانایی مالی خریداران شده است. با شروع روند رو به افزایش قیمت املاک تهران که از مناطق شمالی و لوکس شروع شد، به سرعت این افزایش قیمت به مناطق مرکزی نیز تسری یافت. عدم توانایی مالی خریداران واقعی در خرید مسکن در مناطق شمالی موجب تغییر رفتار آنها گردید. متقاضیان واقعی به ناچار به مناطق مرکزی و سپس جنوبی پایتخت مهاجرت کردند. از طرفی واحدهای بزرگ متراژ جای خود را به واحدهای کوچک متراژ و آپارتمانهای چندین ساله جایگزین آپارتمانهای نوساز شدند. برخی از متقاضیان واقعی نیز که به عنوان مصرف کننده واقعی شناخته می شدند، با افزایش قیمت املاک تهران به شهرهای حاشیه تهران و کرج عزیمت کردند. تغییر رفتار برخی از خریداران واقعی در رهن کامل واحدهای دلخواه بجای خرید آنها از دیگر رفتارهای متقاضیان واقعی خرید بشمار می رود. با افزایش قیمت املاک تهران، سایر شهرهای بزرگ در مرحله اول و شهرهای متوسط در مرحله بعد دچار نوسانات و افزایش قیمت شدند. شهرهای کوچک معمولا با تاخیر ۳ الی ۴ فصل نسبت به تهران دچار نوسانات بازار مسکن می گردند. در حال حاضر و در سال جاری با ادامه روند افزایش قیمت املاک تهران در ماههای ابتدایی سال ۹۸ بازار بیش از پیش در حالت رکود تورمی فرو رفت. عدم توانایی متقاضیان واقعی در خرید مسکن و عقب نشینی سرمایه گذاران بخش مسکن بدلیل وضعیت سکون در بازار مسکن موجب کاهش شدید تعداد معاملات املاک نسبت به سال گذشته شد. در ادامه به بررسی عوامل موثر در افزایش قیمت مسکن می پردازیم.

 

عوامل موثر در قیمت املاک تهران و ایران

در بررسی علل و عوامل موثر افزایش قیمت املاک تهران و سایر شهرهای دیگر به موارد ذیل می رسیم. یکی از عوامل مهم در این امر که زمینه ساز افزایش قیمت املاک گردید، ناپایداری و نوسانات شدید در بازار ارز و طلا بود. در سال ۹۷ با تاثیر پذیری بازار طلا و ارز از جریانات سیاسی و اقتصادی، نوسانات و افزایش قیمت ناگهانی را تجربه کردند. افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی قیمت ارز و در برهه ای از زمان نزدیک به ۴۰۰ درصد افزایش قیمت و به طبع آن قیمت سکه و طلا موجب تاثیر پذیری این بازار بر قیمت املاک تهران گردید. از طرفی با افزایش قیمت ارز و طلا و نرخ پائین بهره و سود بانکی، جریان سرمایه و پول سرگردان موجود در بازار به سمت بازار مسکن سوق پیدا کرد. هجوم سرمایه گذاران، دلالان و جریان نقدینگی به بازار مسکن موجب ایجاد ناپایداری و عدم ثبات در آن شد، چنانچه افزایش قیمت املاک تهران بطور جهشی و ناگهانی افراد را دچار شوک نمود. با ادامه این روند و افزایش سرسام آور قیمت املاک تهران این وضعیت به شهرهای بزرگ دیگر نیز تسری یافت. از دیگر عوامل موثر در افزایش قیمت املاک، افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی است. با توجه به وابستگی برخی از اقلام ساختمانی مهم و اصلی به واردات، افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت لجام گسیخته و خارج از کنترل برخی مصالح ساختمانی شد. طبق گزارشات منتشر شده برخی از اقلام ساختمانی بیش از ۳۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

 

بررسی عوامل موثر در قیمت تمام شده املاک

در کنار این عوامل افزایش هزینه های جاری و قیمت تمام شده مسکن موجب افزایش قیمت املاک تهران و سایر شهرهای دیگر گردید. کارشناسان عقیده دارند که هر زمان قیمت ارز و طلا افزایش یافته است، قیمت مسکن نیز به تبعیت از آن افزایش یافته است. از طرفی افزایش قیمت املاک تهران و سایر شهرهای دیگر همواره تابع تورم عمومی بوده است. با توجه به افزایش تورم عمومی در یکسال گذشته، افزایش قیمت بازار مسکن نیز متاثر از آن بوده است. در حال حاضر افزایش قیمت مسکن به شهرهای کوچک نیز رسیده است ولیکن اندازه و مقدار آن بسیار کمتر از شهرهایی همچون تهران است. در شهرهای بزرگتر نیز افزایش قیمتی کمابیش همانند شهر تهران را شاهد بوده ایم که موجب کاهش شدید تقاضای خرید و فروش املاک شده است.

 

بررسی قیمت املاک تهران در سه ماهه اول سال ۹۸

بازار مسکن تهران در فروردین سال ۹۸ با تورم ماهیانه ۲.۱ درصدی نسبت به اسفندماه ۹۷ کار خود را آغاز نمود. با وجود کاهش تعداد معاملات املاک در فروردین ماه در تهران به ۲۵۰۰ فقره، افزایش قیمت املاک تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰۰ درصد بوده و کاهش تعداد معاملات املاک در مقایسه با فروردین ماه ۹۷ حدود ۴۵ درصد بوده است. در اردیبهشت ماه سال ۹۸ تورم ماهیانه مسکن در شهر تهران افزایش چشمگیری داشت. در این راستا در بررسی قیمت املاک تهران، متوسط قیمت یک متر مربع املاک مسکونی در شهر تهران در مقایسه با فروردین ماه حدود ۱۲.۵ درصد افزایش یافت. اگر چه تعداد معاملات در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه رشد چشمگیری داشت، ولیکن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش حدود ۳۷ درصدی را نشان می داد. در خرداد ماه سال ۹۸ روند افزایش قیمت املاک تهران کند شد. در این ماه تورم ماهیانه مسکن نسبت به اردیبهشت ماه ۴.۵ درصد بود. تعداد معاملات املاک صورت گرفته بطور قطعی در شهر تهران در خرداد ماه گذشته به ۶۱۲۷ فقره بالغ گردید، که حاکی از کاهش ۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل می باشد.

 

ادامه روند افزایش قیمت در بهار ۹۸

در آخرین ماه بهار سال ۹۸ متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان بر اساس معاملات قطعی صورت گرفته به ۱۳.۴ میلیون تومان افزایش یافت. این مقدار حاکی از افزایش ۱۰۶ درصدی قیمت املاک تهران نسبت به خرداد ۹۷ است. در ادامه روند کاهش معاملات املاک صورت گرفته در بازار مسکن ۹۸ و کاهش شدید توان مالی خریداران واقعی، در سه ماهه اول سال ۹۸ تعداد معاملات املاک تهران که بصورت قطعی انجام گرفته است، به ۲۱۵۰۰ فقره رسید. این حجم معاملات املاک نشان دهنده کاهش ۴۵ درصدی تعداد معاملات املاک نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. در فصل بهار در ادامه روند افزایش قیمت املاک تهران، متوسط قیمت املاک معامله شده به ۱۲.۴ میلیون تومان بالغ گردید، که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۰۶.۷ درصدی را نشان می دهد. این روند افزایش قیمت به معنی افزایش بیش از دو برابری قیمت املاک تهران در یکسال گذشته و کاهش توانایی مالی خریداران واقعی به حداقل نصف می باشد. ثابت ماندن تسهیلات اعطایی از سوی بانک مسکن و اوراق دولتی نیز عملا تاثیری در حل مشکل متقاضیان ندارد. بطوریکه با حداکثر یکصد و شصت میلیون تومان وام متعلق به خانه اولی ها، هیچ گونه کمکی در افزایش توانایی مالی خریداران نخواهد داشت. در ادامه مطلب به بررسی وضعیت بازار مسکن در سه ماهه دوم سال جاری و بررسی قیمت املاک تهران خواهیم پرداخت.

قیمت املاک تهران در فصل تابستان ۹۸

قیمت املاک تهران در تیر ماه ۹۸ وضعیت متفاوتی را نسبت به سه ماهه اول سال جاری به نمایش گذاشت. در تیرماه ۹۸ با آغاز فصل نقل و انتقالات انتظار می رفت که بازار مسکن دچار تحرک شده و از حالت سکون فاصله بگیرد. طبق گزارشات منتشر شده در تیر ماه جاری بازار مسکن تهران دچار حالت سکون و تورم سنگینی گردید. کاهش توان خرید مالی متقاضیان واقعی و عقب نشینی آنها از خرید ملک و کاهش زیاد تقاضا موجب عقب نشینی بازار مسکن شد. طبق گزارشات دریافتی بر طبق معاملات املاک صورت گرفته، در تیرماه جاری تعداد معاملات املاک قطعی تهران نسبت به خرداد ماه کاهش ۱۸ درصدی و نسبت به تیر ماه ۹۷ کاهش ۶۳ درصدی را تجربه کرد. بر این اساس در تیرماه جاری حدود ۴۶۰۰ فقره معامله املاک قطعی صورت گرفته است. طبق گزارشات منتشر شده قیمت املاک تهران در تیرماه نسبت به خرداد ماه تفاوت چندانی را نشان نمی دهد. با توجه به عقب نشینی خریداران و متقاضیان خرید مسکن از بازار، فصل گرم نقل و انتقالات امسال متفاوت با سالهای قبل است. از طرفی فروشندگان با توجه به عدم استقبال بازار به قیمت های املاک در خرداد ماه بسنده کرده و در برخی مناطق قیمت های خود را کاهش دادند.

 

بررسی قیمت املاک تهران در تابستان ۹۸

کاهش قیمت املاک تهران در مناطق مختلف، در تیر ماه ما بین ۸ تا ۱۸ درصد متغیر بوده است. عقب نشینی فروشندگان از قیمت های پیشنهادی خود و کاهش قیمت ها نشان از توقف روند رو به رشد افزایش قیمت املاک تهران دارد که حدود یک سال و نیم است که آغاز شده است. در مرداد ماه نیز همین روند کاهشی معاملات ادامه یافته است. در ماههای اخیر با توقف روند افزایشی بازار ارز و کاهش های متوالی و ایجاد نوعی حالت ثبات در بازار ارز و طلا، تاثیر مثبتی بر بازار مسکن داشته است. افزایش قیمت املاک تهران به تدریج رو به صفر شدن رفته و در برخی موارد روند کاهشی آن نیز آغاز شده است. اگر چه این احتمال ضعیف است که روند کاهشی قیمت مسکن ادامه یابد ولیکن توقف روند افزایشی آن می تواند نشانه خوبی برای ایجاد ثبات در بازار بشمار رود. برخی کارشناسان عقیده دارند که در شهریور ماه که آخرین ماه تعطیلات و نقل و انتقالات مسکن است بازار مسکن دچار نوعی تحرک خواهد شد و لیکن با توجه به افزایش بی سابقه قیمت مسکن و عدم توانایی خرید متقاضیان این وضعیت ضعیف به نظر می رسد.

 

پیش بینی قیمت املاک تهران در سال ۹۸

پیش بینی قیمت املاک تهران در سال ۹۸ موضوعی است که مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. با توجه به کاهش های متوالی قیمت ارز و طلا در ماههای اخیر و ایجاد نوعی ثبات در بازارهای مالی، انتظار می رود که روند افزایش قیمت املاک تهران تا پایان شهریور ماه به صفر رسیده و وارد مرحله ثبات گردد. از مهر ماه تا بهمن ماه بطور سنتی و طبق روال هر ساله بازار در حالت رکود و کم تحرکی بسر می برد. در نتیجه نیمه دوم سال جاری فرصت خوبی برای ایجاد ثبات پایدار در بازار مسکن خواهد بود. خریداران و متقاضیان واقعی فرصت خوبی برای پر کردن خلاهای مالی خود داشته و می توانند اقدامات لازم برای تامین هزینه خرید مسکن را بعمل آورند. ایجاد ثبات در قیمت املاک تهران بر بازار مسکن سایر شهرهای دیگر تاثیر داشته و در نهایت به ثبات در بازار مسکن ایران می انجامد. از طرفی طبق اخبار رسیده، دولت و بانک مسکن در پی افزایش میزان تسهیلات اعطایی خرید مسکن و اجرایی کردن آن در آینده نزدیک می باشند. این تصمیم می تواند تاثیر مثبتی بر بازار خرید و فروش املاک داشته باشد. افزایش توان مالی خریداران واقعی منجر به بازگشت دوباره متقاضیان خرید مسکن شده و امید بازگشت رونق به این بخش را پر رنگ می نماید.

پیش بینی قیمت املاک در شهر تهران

ذکر این نکته ضروری است که تمام متغیرها و عوامل فوق در صورتی محقق خواهد شد، که جریانات سیاسی و بازارهای مالی ثانویه در نیمه دوم سال ۹۸ در حالت ثبات قرار داشته باشند. بدیهی است که در صورت وارد آمدن شوک دوباره به این بازارها، بازار مسکن نیز متاثر از این وضعیت خواهد شد. پیش بینی قیمت املاک تهران و ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، لذا نمی توان بطور یقین در مورد آینده بازار مسکن و پیش بینی قیمت ها اظهار نظر نمود. حتی کارشناسان خبره نیز در صورت وجود برخی شرایط و عوامل پیش بینی می کنند که بازار مسکن چگونه خواهد بود. با این حال آنچه مسلم است این که بازار مسکن از تب و تاب و هیجانات افزایش قیمت املاک تهران و ایران در گذشته خود فاصله گرفته و در حالت رکود تورمی و سکون بی سابقه ای به سر می برد. بنابراین امکان پایان دوره نوسانات و بازگشت آرامش به آن به میزان زیادی وجود دارد. بطور کلی و طبق روال هر سال در نیمه دوم سال از مهر ماه تا بهمن ماه بازار مسکن در حالت رکود بوده و از نیمه بهمن ماه و اسفند ماه با توجه به نزدیک شدن به سال جدید، تحرکات بازار مسکن اوج می گیرد. بدین ترتیب با ایجاد ثبات در قیمت املاک تهران در نیمه دوم سال و افزایش تسهیلات دولتی تا آن زمان می توان انتظار داشت که بازار مسکن پس از قریب به دو سال بی ثباتی، از رکود خارج شود.

 

اطلاع از قیمت املاک تهران در گروه مشاورین املاک سامان ۷۲۴

گروه مشاورین املاک سامان ۷۲۴ یکی از برترین و بزرگترین دفاتر مشاور املاک تهران محسوب می شود. این دفتر مشاور املاک رسمی با بهره گیری از کارشناسان خبره ملکی و نیروهای متخصص خدمات حرفه ای به مشتریان خود عرضه می نماید. بخش اخبار حوزه املاک در وب سایت گروه مشاورین املاک سامان ۷۲۴ بطور روزانه و مرتب به انتشار گزارش های متعدد در حوزه املاک تهران و ایران می پردازد. اطلاع از آخرین قیمت املاک تهران در مناطق مختلف، قیمت املاک در مناطق مختلف تهران و قیمت املاک تهران بر اساس معاملات املاک قطعی صورت پذیرفته را می توانید بطور روزانه در وب سایت مشاور املاک سامان ۷۲۴ مشاهده نمائید. اگر به عنوان فروش ملک تصمیم به فروش ملک خود دارید، کارشناسان ملکی مجرب سامان ۷۲۴ بهترین خدمات مشاوره تخصصی در خصوص قیمت املاک تهران را به شما عرضه می نمایند. همچنین اگر خریدار واحد مسکونی و املاک در تهران هستید، با مراجعه به دفتر مشاور املاک سامان ۷۲۴ با انتخاب های متعددی مواجه خواهید شد. کارشناسان ملکی مجرب سامان ۷۲۴ با ارائه خدمات تخصصی در خرید و فروش املاک مطمئن ترین مشاور برای شما محسوب می شوند.

 

خدمات تخصصی خرید و فروش املاک در سامان ۷۲۴

بایگانی املاک موجود در سامان ۷۲۴ یکی از بزرگترین و کامل ترین آرشیوها در تهران بوده و انواع مختلف واحدهای مسکونی را به شما پیشنهاد می نماید. با توجه به تعدد فایل های موجود در بایگانی سامان ۷۲۴ و انواع متنوع قیمت املاک تهران، خریداران می توانند به بررسی و انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه اقدام نمایند. در وب سایت گروه مشاورین املاک سامان ۷۲۴ علاوه بر ارائه قیمت املاک تهران در مناطق مختلف، شما می توانید به بررسی و مشاهده قسمتهای مختلفی مانند دانستنی های ملکی، قوانین و امور حقوقی ملک، معماری ساختمان و بسیاری مطالب مفید و ارزشمند دیگر دسترسی داشته باشید. انواع گزارش های تحلیلی از تعداد معاملات املاک قطعی صورت گرفته در شهر تهران، آخرین قیمت املاک تهران در ماههای مختلف و پیش بینی قیمت املاک تهران در ماههای آتی را از سامان ۷۲۴ پیگری نمائید. نکته مهمی که در مورد معاملات املاک صورت گرفته در سامان ۷۲۴ وجود دارد این است که این دفتر خود را مجاز می داند که ضامن حقوق فروشنده و خریدار بوده و در این راستا میزان تعرفه کمیسیون پرداختی توسط مشتریان را طبق مصوبات قانونی اخذ می نماید. مشتریان با مراجعه به وب سایت و از طریق منوی تعرفه کمیسیون می توانند از میزان تعرفه قانونی معاملات املاک مطلع گردند. در صورتی که فروشندگان از قیمت املاک تهران آگاهی نداشته باشند، می توانند از کارشناسان مجرب سامان ۷۲۴ در مورد وضعیت بازار و قیمت خرید ملک در منطقه خود آگاه شوند. در همین راستا نیز خریداران امکان آگاهی از قیمت املاک تهران در مناطق مختلف و خدمات مشاوره تخصصی را خواهند داشت. گروه مشاورین املاک سامان ۷۲۴ رضایت مندی مشتریان و ایجاد بستری مناسب جهت خرید و فروش املاک در تهران را در اولویت کاری خود قرار داده است.

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا