دانستنی های ملکی

اوراق مسکن برای دریافت تسهیلات

اوراق مسکن برای دریافت تسهیلات

مهمترین فاکتور در خرید مسکن میزان توانایی مالی شماست که بر روی فاکتورهای دیگر نیز تاثیر می گذارد، این که شما چه مقدار بودجه برای خرید مسکن کنار گذاشته باشید میزان محدودیت شما را در تعیین منطقه، مساحت، امکانات مسکنی که قصد خرید آن را دارید تاثیر می گذارد. اولین گام در خرید مسکن تعیین میزان بودجه شماست، از جمله مواردی که می تواند به شما در افزایش میزان بودجه تان کمک کند، دریافت وام مسکن از بانک مسکن است. دریافت وام مسکن از بانک مسکن مقدماتی دارد که بایستی آن ها را فراهم کنید تا شرایط لازم را برای دریافت وام مسکن داشته باشید. کارشناسان سامان ۷۲۴ شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

روند دریافت وام مسکن از بانک مسکن

برای دریافت وام مسکن از بانک مسکن بایستی اقدام به افتتاح حسابی به نام “سپرده گذاری سرمایه گذاری ممتاز” کنید. در این صورت علاوه بر اعطاء سود به حساب سپرده شما بانک مسکن اوراق مسکن را نیز به دارندگان حساب اختصاص می دهد که هر کدام از این اوراق امتیازی محسوب می شود که بایستی به سقف تعیین شده بانک برسد تا دارنده حساب شرایط دریافت وام را داشته باشد، پس شرط دریافت وام داشتن امتیاز کافی است که با داشتن اوراق مسکن بانک مسکن این امکان وجود خواهد داشت.

اگر کسی برای دریافت وام مسکن عجله داشته باشد و امکان گذراندن زمان برای دریافت امتیاز تا سقف تعیین شده را نداشته باشند می توانند برای این که شرط دریافت وام مسکن را دارا باشند، اقدام به خرید اوراق مسکن از بازار فرابورس کنند. اوراق مسکن بان مسکن دارای مشخصه تاریخ انقضاء می باشند که بایستی در هنگام خرید این اوراق از بازار فرابورس به این مشخصه دقت کنید و توجه داشته باشید که با توجه به این موضوع که تا دریافت وام مسکن نیاز به یک بازه زمانی می باشد، اوراق مسکن خریداری شده از زمان کافی تا منقضی شدن برخوردار باشند.

 


نکات مهم در مورد اوراق مسکن بانک مسکن

اوراق مسکن بانک مسکن به دارندگان حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز تخصیص پیدا می کند، این دارندگان حساب می توانند اوراق تخصیص یافته را جهت فروش به کارگزاری بانک مسکن ارائه دهند، متقاضی دریافت وام مسکن این اوراق مسکن را خریداری و اقدام به دریافت وام مسکن می کنند. پول اوراق مسکن که وام گیرنده بابت آن هزینه می کند به دارنده حساب سپرده گذاری ممتاز ( اوراق مسکن) واریز می شود و بانک مسکن صرفاً به عنوان واسط بین عرضه کننده اوراق مسکن بانک مسکن و تقاضا کننده عمل خواهد کرد.

 

به محض دریافت وام خرید مسکن از بانک مسکن( فرقی ندارد از محل اوراق مسکن باشد و یا از محل صندوق مسکن) امکان دریافت وام جعاله نیز وجود خواهد داشت. برای دریافت وام جعاله نیز بایستی اوراق مسکن خریداری کرد. مبلغ وام جعاله دویست میلیون ریال می باشد که نرخ سود آن ۱۷.۵ درصد می باشد و مهلت باز پرداخت آن پنج سال است.

 

قسط بندی باز پرداخت بانک مسکن که با اوراق مسکن بانک مسکن دریافت شده است، به سه روش انجام می شود. این سه روش به این ترتیب می باشند: ساده، پلکانی سالانه، پلکانی دوره ای

 

اگر از تاریخ صدور پروانه ساختمان بیش از بیست سال و در بیشترین حالت ممکن تا بیست و پنج سال گذشته باشد، سقف تسهیلات اوراق مسکن سیصد و پنجاه میلیون ریال می باشد.

 

اگر شخصی در بانک مسکن سپرده داشته باشد اما امتیاز او به سقف مورد نظر بانک نرسیده باشد می تواند کمبود امتیاز خود را با خرید اوراق مسکن از بازار فرابورس جبران کند. شرط وارد بر این شرایط این است که سقف تسهیلات نبایستی از سقف تسهیلات اوراق مسکن بیشتر باشد. سقف تسهیلات وام ششصد میلیون ریال در تهران، پانصد میلیون ریال در شهرهای بزرگ و چهارصد میلیون ریال در سایر شهرها می باشد.

 

 

اگر زن و شوهری هر دو قصد دریافت تسهیلات خرید مسکن را داشته باشند و یکی از آن ها دارنده حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز باشند و دیگری نباشد، آن شخص می تواند از محل اوراق مسکن، وام خود را تامین کند. در این شرایط سقف تسهیلات در تهران یک میلیارد و سیصد میلیون ریال (هشتصد میلیون ریال وام مسکن از طریق حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز (یکم) + پانصد میلیون ریال اوراق مسکن)، در شهرهای بزرگ یک میلیارد ریال (ششصد میلیون ریال وام مسکن یکم به علاوه چهارصد میلیون ریال اوراق مسکن) و در سایر شهرها مبلغی معادل هفتصد میلیون ریال (چهارصد میلیون ریال وام مسکن از طریق حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز به علاوه سیصد میلیون ریال اوراق مسکن).

 

در صورتی که اوراق مسکن بانک مسکن را از بازار فرابورس خریداری کنید ولی از دریافت وام مسکن منصرف شوید بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که امکان فروش اوراق مسکن در بازار فرابورس و باز گشت پول به حساب شما تا مدت چهار ماه وجود نخواهد داشت و این روشی است که بانک مسکن به موجب جلوگیری از بازار سیاه پیش گرفته است.

 

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا