دانستنی های ملکی

توضیحاتی کامل و جامع در رابطه با اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک ۹۸

توضیحاتی کامل و جامع در رابطه با اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک ۹۸

حدود چند سالی است که اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک سالانه صادر می شود و تحت قوانین سخت اجرایی می شود. با توجه به این قانون در صورتی که دارای ملک و یا مستغلاتی هستید که از اجاره دادن آن کسب درآمد می کنید باید بر اساس قیمت های اعلام شده مالیات بر درآمد اجاره املاک خود را پرداخت نمایید. ممکن است با شنیدن نام اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک نگران شوید اما خوشبختانه معافیت های این قانون بسیار زیاد است و به احتمال زیاد نیاز به پرداخت مالیات نخواهید داشت. تنها افراد ثروتمند که تعداد خانه هایی که اجاره داده اند زیاد می باشد باید این مالیات را پرداخت کنند.

 

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک چیست؟

افرادی که صاحب چندین خانه هستند و همانند دیگر مشاغل از اجاره دادن املاک خود کسب درآمد می کنند باید هزینه و درصد مشخصی از این درآمد را به اداره مالیات پرداخت کنند. به این نوع مالیات، مالیات بر درآمد اجاره املاک گفته می شود و به فردی که باید این مالیات را پرداخت نماید گفته می شود. قانون به تصویب رسیده در این زمینه نیز مالیات بر درآمد نام دارد.

صاحبان املاک که خانه های خود را اجاره می دهند در پایان یک سال جاری تا تیر ماه سال بعد باید فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک را پر کرده و فرم تکمیل شده را به اداره مالیات ارائه دهند. در صورتی که این فرم و هزینه مربوط به آن را در زمان مشخص شده پرداخت نکنید به ناچار باید جریمه های مالیاتی را پرداخت نمایید.

 

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک برای ملک های تجاری

بر اساس تعریف که برای مالیات بر درآمد ذکر شده است، برای مغازه ها و املاک تجاری پرداخت مالیات بر درآمد از وظایف مستاجر و مالیات بر درآمد اجاره به عهده مالک است.

 

نحوه محاسبه میزان مالیات بر درآمد اجاره املاک

(میزان هزینه استهلاک و تعمیر ملک اجاری)-(مبلغ اجاره بهای هر ملک که ممکن است به صورت نقدی و یا غیر نقدی باشد)*۰.۲۵

 

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک برای ساخت و فروش ملک در سال ۹۸

با توجه به تمامی قوانین تصویب شده توسط هیئت دولت در سال ۹۸ تمامی سازنده های مسکن که شامل سازنده های حقیقی و حقوقی می باشند موظف هستند تا با توجه به فرمول جدید اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک، مالیات ساخت و فروش آپارتمان هایی که از سال ۹۵ پروانه ساخت دریافت کرده اند را پرداخت نمایند.

 

فرمول محاسبه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک جهت ساخت و فروش خانه ها و آپارتمان ها

با استفاده از فرمول جدید که در اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک معرفی شده است، میزان مبلغ مالیات بر درآمد فروش و ساخت آپارتمان هایی که پروانه ساخت را از ابتدای سال ۹۵ دریافت نموده اند ۴.۲ درصد از قیمت کلی به روز آپارتمان می باشد. البته در این اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک میزان درآمد و سود سازندگان به عنوان مبنای محاسبات مالیات بر درآمد فروش و ساخت در نظر گرفته می شود.

بر اساس فرمول های قدیم موجود در اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک سازندگان آپارتمان ها جهت فروش واحدهای مسکونی با قیمت متوسط و متراژ متوسط ۱۰۰ متر زیر بنا باید حدود ۴۰۰ هزار تومان به اداره مالیات پرداخت می کردند اما امروزه و با توجه به فرمول جدید باید هزینه ای معادل ۱۷ میلیون برای این امر به اداره مالیاتی پرداخت نمایند.

 

مراحل پرداخت مالیات بر اساس اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

 

  • تکمیل نمودن و همچنین ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک به اداره امور مالیات توسط صاحب ملک
  • بررسی اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک که توسط صاحب ملک تکمیل شده است.
  • صدور برگه تشخیص اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک و ابلاغ آن به صاحب ملک

 

چگونگی تکمیل کردن فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

جهت تکمیل کردن فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک در مرحله نخست باید وارد سایت سازمان امور مالیاتی و سامانه ثبت نام موقت شوید تا نام کاربری موقت دریافت نمایید. در این سازمان برای انجام امور مالیاتی همانند مالیات بر اجاره نام کاربری موقت مورد استفاده قرار می گیرد. پس از این که وارد سامانه ثبت نام موقت شدید صفحه ای برای شما باز خواهد شد که باید در آن صفحه تمامی مشخصات مالک را به صورت دقیق ثبت کنید.

پس از این که اطلاعات مالک ثبت شد، از طریق اداره ثبت احوال تمامی این اطلاعات استعلام خواهد شد و پس از این که مورد تائید ثبت احوال قرار گرفت برای شما نام کاربری و رمز عبور تخصیص داده می شود و برای شماره تلفن مالک این رمز عبور و نام کاربری ارسال خواهد شد. با در دست داشتن این نام کاربری قادر خواهید بود تا برای تمامی املاک و مستغلات خود اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک را تکمیل نمایید و نیازی ندارید تا برای هر یک از املاک به صورت جداگانه نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایید.

 

مرحله دوم تکمیل کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

در مرحله دوم شما باید نرم افزار اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک را دانلود نموده و سپس روی سیستم خود نصب نمایید. ویندوز ۷ و یا ۸ از این نرم افزار پشتیبانی می کنند از این رو بهتر است این نرم افزار را در این ویندوزها نصب نمایید. جهت نمایش صحیح این کلمات در نرم افزار توصیه می کنیم زبان سیستم خود را روی زبان فارسی قرار دهید. جهت ذخیره فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک باید همزمان با اجرای این نرم افزار از گزینه Run As Adminstrator استفاده نمایید. همچنین جهت اجرا شدن این نرم افزار به درستی باید در تمام طول کار خود به اینترنت متصل باشید. قبل از اجرای این نرم افزار بهتر است از قطع بودن هرگونه فیلتر شکن مطمئن شوید.

 

گام سوم تکمیل فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

در ای بخش باید نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک را وارد نمایید. در صورتی که تمامی اطلاعات را به درستی وارد نمایید فرم ۸ صفحه ای برای شما باز خواهد شد. در صفحه اول فرم باید اطلاعات هویتی و آدرس صاحب ملک وارد شود. در صفحه دوم این فرم چندین سوال ۲ گزینه ای بله و خیر از شما پرسیده خواهد شد که چگونگی پاسخ دادن به این سوالات بر دیگر قسمت های فرم نیز تاثیر خواهد گذاشت. در صورت پاسخ دادن به این سوالات بر خلاف حقیقت و واقعیت و اثبات آن ها در اداره مالیات با توجه به قانون مالیاتی باید دو برابر فرار مالیاتی را به اداره مالیاتی پرداخت نمایید.

در صفحه سوم میزان مالیات بر درآمد که باید پرداخت کنید تعیین می شود و در صفحه چهارم قوانین مربوط به معافیت های مالیاتی به شما اطلاع داده خواهد شد. در پنجمین صفحه باید اطلاعات در رابطه با مستاجر و ملک تکمیل شود. در جدول موجود در این صفحه پس از افزودن هر ردیف باید متناسب با آن در جدول شماره ۳ که در حقیقت یک جدول درآمد ابزاری می باشد باید اطلاعات تکمیل شوند.

 

در صفحه ششم جدول کمک های پرداختی قرار گرفته است. کمک های پرداختی در حقیقت شامل کمک هایی می باشد که می تواند باعث شود از پرداخت مالیات معاف شوید. اعدادی که در این جدول وارد می کنید در جدول محاسبه مالیات نیز وارد خواهد شد. در صفحه آخر نیز اطلاعات فردی که اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک را تکمیل کرده است باید وارد شوند.

 

حال اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک شما تکمیل شده است و می توانید یک پیش نویس از آن را چاپ نمایید و سپس اطلاعات آن را مورد بررسی قرار دهید. در مرحله نهایی روی فرم اظهارنامه مالیاتی خود کلیک کرده و گزینه چاپ اطلاعات اظهارنامه را انتخاب نمایید. شما باید فرم تکمیل شده اظهارنامه مالیات بر درآمد را برای اداره مالیاتی ارسال نمایید.

 

چه کسانی شامل قانون معافیت از اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

  • بر اساس ماده ۵۲ در قانون مدنی، ملک هایی همچون محل سکونت والدین، اجداد، همسر و فرزند و محل سکونت افرادی که تحت تکفل مالک، ملک اجری محسوب نمی شوند. البته اگر با ارائه اسناد و مدارک ثابت شود که بابت سکونت در این ملک ها اجاره بها پرداخت می شود قانون مالیات بر درآمد آن ها را نیز در بر می گیرد.
  • ماده ۵۶ قانون مدنی بیان می کند که در صورتی که مالک بخشی از محلی که در آن سکونت دارد را با مبلغ ماهانه ۳۰ هزار ریال اجاره دهد، جزء مشمولین معافیت از اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک قرار خواهد گرفت.
  • با توجه به ماده ۵۷ قانون مدنی نیز افراد حقیقی که درآمد خاصی ندارند و تنها درآمد آن ها مبلغ حداکثر ۱۲۵ هزار ریال اجاره بها می باشد که دریافت می کنند، جز مشمولین معافیت از پرداخت مالیات درآمد املاک و مستغلات قرار می گیرند.

 

معافیت از مالیات بر درآمد اجاره املاک

  • اگر صاحب ملک دارای فرزند معلول و یا عقب مانده باشد که قادر نباشد تا کار کند و کسب درآمد نماید از پرداخت مالیات اجاره املاک معاف خواهد شد.
  • املاک و مستغلات اجاره ای که اجاره بهای آن ها ماهانه کمتر از ۵ هزار ریال در ماه می باشند نیز بر اساس ماده ۵۸ قانون مدنی از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.
  • املاک و یا مستغلاتی که زیربنای آن ها ۱۵۰ متر مربع می باشد و در تهران واقع شده اند و یا زیربنای آن ها ۲۰۰ متر مربع باشد و در دیگر شهرها غیر از تهران واقع شده باشند از پرداخت مالیات بر اجاره املاک معاف خواهند بود.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله در رابطه با اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک برای مستاجران و صاحب خانه ها و یا املاک اداری و تجاری مفید باشد و با استفاده از این مطالب بتوانند فرم اظهارنامه مالیاتی را راحت تر تکمیل کنند.

 

مطالب بیشتر:

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا