دانستنی های ملکی

اجاره خانه یکی از تعهدات اجاره نشینی

اجاره خانه یکی از تعهدات اجاره نشینی

اجاره خانه چیست؟

همه ما چه تا به حال در معاملات مسکن فعالیتی انجام داده باشیم یا خیر مفهوم اجاره خانه را می دانیم. اجاره بهاء در واقع مبلغی است که به صورت ماهیانه توسط مستاجر به صاحب خانه ای که ملک خود را در اختیار مستاجر قرار داده است، تقدیم می شود. این مبلغ قبل از عقد قرار داد بین طرف معامله اجاره ملک، به تصویب رسیده و روز مشخصی که معمولاَ اولین روز ماه می شود به صاحب خانه تعلق می گیرد. برخی از صاحب خانه ها مبلغ را به صورت نقدی تحویل می گیرند و برخی از آن ها شماره حسابی را جهت واریز مبلغ اجاره بهاء به مستاجر تسلیم می کنند. مستاجر وظیفه دارد اجاره خانه را در تاریخ تعیین شده تقدیم صاحب خانه کند و می تواند از صاحب خانه بابت پرداخت اجاره بهاء خود رسید دریافت کند. در صورتی که مستاجر اجاره خانه را در تاریخ تعیین شده پرداخت نکند صاحب خانه می تواند جریمه ای را به منظور دیر کرد اجاره بهاء تعیین کند. که این مبلغ به ازاء تعداد روزهای دیر کرد محاسبه خواهد شد.


دلیل دریافت رسید درهنگام تسلیم اجاره خانه

برخی از مستاجرین که در ملکی زندگی می کنند که صاحب خانه همسایه آن ها به شمار می آید بعد از مدتی همسایگی و ایجاد روابط صمیمی دریافت رسید را در هنگام تسلیم اجاره خانه را کاری نا درست می دانند. بایستی به خاطر داشته باشید که در هیچ یک از مراحل اجاره نشینی نبایستی با طرف دیگر معامله رودربایستی داشته باشید. این یکی از نکاتی است که رئیس اتحادیه مشاورین املاک نیز در ما بین صحبت های خود به آن اشاره کرده بود. البته که دریافت رسید هنگام تسلیم اجاره خانه نشانه بی اعتمادی نیست. این رسید تنها مدرک معتبر می باشد که پرداخت اجاره بهاء توسط مستاجر به موجر را تائید می کند و اگر روزی موجر به هر دلیلی ادعایی مبنی بر عدم تسلیم اجاره خانه را داشت می توان به این ترتیب این امر را به اثبات رساند.

 

سوالات متداول راجع به اجاره خانه

برای تمامی مستاجرین و موجرین در حین اجاره نشینی سوالاتی پیش می آید که در این جا به آن ها پرداخته و سامان ۷۲۴ با تجربه خود در این زمینه پاسخ هایی برای آن ها ارائه خواهد داد:

 

  • امکان تغییر مبلغ اجاره خانه وجود دارد؟

بر طبق قانون موجر حق تغییر مبلغ اجاره بهاء را در حین اجرای قرار داد ندارد چرا که قرار داد با مبلغ تعیین شده بسته و به امضاء رسیده و قابل پیگیری قانونی است اما به طور قطع پس از اتمام مهلت قرار داد ممکن است موجر در صورتی موافق به تجدید قرار شود که مبلغ تسلیم اجاره خانه به او افزایش یابد. یک امر طبیعی است که موجرین به دنبال افزایش قیمت و مستاجرین به دنبال کاهش قیمت باشند چرا که اجاره خانه مبلغی است که می تواند در این اوضاع اقتصادی مبلغ بسیار زیادی را از دارایی های ماهیانه مستاجر کم و به دارایی های ماهیانه موجر اضافه کند در این صورت اگر اختلافی در این رابطه رخ دهد طرفین قرار داد برای حل و فصل آن می توانند به شوراهای حل اختلاف به عنوان مراجع قانونی رسیدگی به شکایات این چنینی مراجعه کنند. این شورا این قدرت را دارد که بر اساس کارشناسی های فنی و تخصصی در زمینه مسکن و قیمت گذاری آن اقدام به تعیین مبلغ منصفانه اجاره بهاء کند.

 

  • امکان اخراج مستاجر در مقابل عدم پرداخت اجاره وجود دارد؟

در این جا بایستی این مسئله مورد بررسی قرار بگیرد که در متن اجاره نامه این اجاره به موجر داده شده است یا خیر. در صورتی که در قرار داد اجاره اجازه فسخ قرارداد اجاره در صورت عدم پرداخت اجاره خانه توسط مستاجر به موجر داده شده باشد و موجر و مستاجر هر دو قرار داد را به امضاء رسانده باشند بایستی مستاجر تسلیم اجاره بهاء را به موعد مقرر انجام دهد در غیر این صورت بایستی گفت که بله موجر حق اخراج مستاجر از ملک اجاره داده خود را دارد.

 

  • امکان دریافت اجاره خانه در هنگام رهن خانه وجود دارد؟

خب در موضوع رهن بایستی این نکته را مورد بررسی قرار داد که در هنگام رهن به موجب مبلغ زیادی که برای رهن کامل تعریف می شود معمولاَ صاحب خانه مبلغ ماهیانه اجاره خانه را تعریف نمی کند، اما در صورتی که مبلغ تعیین شده رهن کم باشد معمولاَ صاحب خانه مبلغی را به عنوان اجاره بهاء در نظر گرفته و در متن قرار داد می آورد. در صورتی که قرار داد به امضاء مستاجر و موجر رسیده باشد موجر مدعی دریافت اجاره بهاء خواهد شد.

 

نقش سامان ۷۲۴ در اجاره خانه

به طور قطع و در اکثر موارد برای مستاجرینی که قرار است مبلغی را از درآمد ماهیانه خود تسلیم صاحب خانه کنند فشار اقتصادی وارد خواهد شد در این شرایط افراد به دنبال گزینه های مناسبی برای اجاره هستند که یکی از مهمترین معیارهای آن ها را که اجاره خانه معقول می باشد در بر بگیرید اما در کنار آن خیلی با معیارهای دیگرشان در تناقض نباشد. سامان ۷۲۴ به عنوان دوست و مشاور شما با دید کلی بر بازار املاک کشور با در اختیار گذاشتن گزینه های مختلف به شما در انتخاب بهترین و بهینه ترین انتخاب کمک خواهد کرد.

 

مطالب بیشتر:

منبع
سامان ۷۲۴
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا